Május 30-án reggel drónok támadták meg az orosz fővárost. Szergej Szobjanin, Moszkva polgármestere szerint több épület “kisebb károkat” szenvedett. Amint a Shot Telegram csatorna forrásaira hivatkozva beszámol, állítólag 13 drónt lőttek le Moszkva felé közeledve (Rubljovka, Krasznogorszkij kerület, Isztrinszkij kerület, Novaja Moszkva), és a fennmaradó 3 drón – lakóépületekbe ütközött.
Eközben az Orosz Föderáció Védelmi Minisztériuma általában kijelenti a légvédelmi rendszerek kiváló teljesítményét. “Minden megfelelően működött. Jól dolgoztak. A légvédelmi rendszer is jól működött” – idézte az orosz tömegtájékoztatás a kormány illetékesét.
“Egyértelmű, hogy a kijevi rezsim lépéseiről van szó, válaszul az egyik döntéshozatali központot ért nagyon hatékony csapásunkra. Erre a csapásunkra vasárnap került sor” – mondta Peszkov. Nem pontosította, melyik “döntéshozó központról” van szó – ami az orosz politikusoknál már hagyományos.
Amint az ukrán elnöki hivatal vezetőjének tanácsadója, Mihail Podoljak kijelentette, “nem minden drón áll készen Ukrajna megtámadására, egyesek vissza akarnak térni alkotóikhoz, és számos kérdést feltesznek”.
“Nagyon fontos megérteni. Tudja, a mesterséges intelligencia korszakába lépünk. Talán nem minden drón kész megtámadni Ukrajnát, és szeretne visszatérni alkotóihoz, és ennek megfelelően feltenni a kérdést: “Miért küldenek minket, hogy megtámadjuk Ukrajna gyermekeit, Kijevet stb.” – mondta Podoljak.
Podoljak azt is hangsúlyozta, hogy az oroszok nem tudnak visszatérni 2014-be, és nem tudnak majd a “megosztási vonalról” beszélni.
“Minden ember, aki azt hiszi, hogy valamilyen oknál fogva egyoldalúan játszhat, hogy egy másik szuverén államot teljesen büntetlenül le lehet rombolni veszít. 15 hónap után még nem értették meg, hogy elvileg nem lesz 2014. Nem írnak alá választóvonalat… Mindegyikük teljes mértékben felelős lesz” – tette hozzá Podoljak.
Az ukrán fél is nyíltan kommentálja az eseményt, mint az Orosz Föderáció belső problémáját. Ezt Jurij Ignat, az ukrán fegyveres erők légierejének szóvivője közölte. “Általában nem kommentálunk, mi történik Oroszország egén, és ezt önök is tudják. Olvastam, láttam, boldog voltam. Nem tudok többet mondani az ott történtekről. Ezek az ők belső problémáik, és egyre több lesz” – hangsúlyozta Ignat.
A szónok szerint Putyin rendszerének problémáit elsősorban az “Oroszországi Szabadság Légiója” és más hasonló önkéntes alakulatok fogják megteremteni. “Már működnek Belgorodban és más régiókban, és meg akarják dönteni Putyin véres rezsimjét – hogy Oroszország végre szabad állammá váljon. Az “Icskeriai Köztársaság légiója” pedig máris lendületet vesz. Nos, remélem, hogy Oroszország többi része is feltámad ez ellen a zsarnokság ellen. És természetesen testvérünk, Fehéroroszország, az embereknek is joguk van egy szabad demokratikus országban élni” – foglalta össze Ignát.
Eközben a The Guardian az Egyesült Királyságról és az Egyesült Államokról számol be. A Fehér Ház szerint az amerikai hatóságok még mindig gyűjtik az információkat a támadásról.
A Biden-kormányzat képviselője ugyanakkor felvilágosította, hogy az Egyesült Államok nem támogatja az Oroszországon belüli támadásokat. A Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának stratégiai kommunikációs koordinátora, John Kirby szerdai tájékoztatóján ismét tisztázta az Egyesült Államok álláspontját az Oroszország területén folytatott ellenségeskedésekkel kapcsolatban.
Kirby szerint az USA nem mondja meg Ukrajnának, hogy milyen célpontokat találjon el és mit ne, és azt sem, hogy az ukrán erőknek hogyan kell harci műveleteket végrehajtaniuk.
“Kiképzéssel, felszereléssel, tanácsokkal látjuk el őket – és istenem, még helyzetmodellezést is végzünk velük, hogy segítsük a további akciók tervezését” – hangsúlyozta.
“Zelenszkij elnök és a katonai vezetés dönti el, mit tesznek katonai szempontból. És ők döntik el, hogy mit kezdenek azzal a felszereléssel, amelyet megkaptak, és amely most a rendelkezésükben van” – hangsúlyozta a Fehér Ház képviselője.
Kirby ugyanakkor hozzátette, hogy az Egyesült Államok “magán és nyilvánosan is nagyon világossá tette az ukránok számára”, hogy nem támogatja az Oroszországon belüli támadásokat, és nem akarja, hogy azokat amerikai fegyverekkel hajtsák végre. A nem amerikai eredetű fegyverekről azonban nem mondtak semmit.
James Cleverley brit külügyminiszter pedig kijelentette, hogy nem fog spekulálni a Moszkva elleni dróntámadás természetéről. Ugyanakkor megjegyezte, hogy Ukrajnának “törvényes joga” van megvédeni magát, és “erőt alkalmazhat” határain kívül, hogy visszaverje az agressziót.
“Ukrajnának joga van erőt kivetíteni a határain túlra, hogy aláássa Oroszország azon képességét, hogy magára Ukrajnára erőt vetítsen” – mondta a brit külügyminisztérium vezetője. Cleverley azt is hozzátette, hogy az Ukrajnán kívüli “jogos katonai célpontok” az önvédelem részét képezik.
Az viszont egyértelműen elmondható, hogy maguknak az oroszoknak mit jelent ez a támadás: a légvédelmük semmivel sem tudott megbirkózni. Minden pénz, erő, eszköz és felszerelés az Ukrajna elleni véres és abszurd háborúban. Ezért senki sem védi az Orosz Föderációt, és minden politikus nem törődik a hétköznapi oroszok életével. A háború a “politikából kikerülők” fővárosába is beköszöntött már. Ma az orosz propagandisták kijelentik, hogy “minden Belgorod melletti szabotázs- és felderítőcsoportot megsemmisítettek”, holnap pedig olyan jelszavak hallatszanak majd, hogy “jó, még ha el is foglalják Belgorodot, nem adjuk meg nekik a lehetőséget, hogy mélyebbre lépjenek”.
Az oroszok most a fájdalmas és szégyenteljes hónapok előtt állnak annak tudatában, hogy hallgatólagosan támogatták államuk végének megkezdését, amelyet korábban “különleges katonai műveletnek” neveztek.