Hogyan Oroszország kényszeríti Ukrajnát a saját feltételei szerint „béketárgyalásra”

         A tárgyalások Oroszország és Ukrajna között 2022. február 28. óta folynak, és eddig eredménytelenek voltak. A tárgyalások a mai napig nem zajlottak, és az orosz fél továbbra is blöfföl, amikor kijelenti, hogy kész folytatni a tárgyalásokat Ukrajnával. Ukrajna viszont nem akarja, hogy az Oroszország vezesse, és kijelenti, hogy lehetetlen a béketárgyalások lefolytatása, amelyet Oroszország folyamatos katonai agressziója kísér.

         Igor Zsovkva, az ukrán Elnöki Hivatal helyettes vezetője: „Lehetetlen tárgyalásokat folytatni olyan körülmények között, amikor folyamatosan ágyúzzák és meggyilkolják a civileket.”

         „Hogyan tudunk ilyen feltételek mellett tárgyalni? A valódi tárgyalásokhoz több feltételünk is van: az orosz csapatok feltétel nélküli kivonása, legalább a február 24-e előtti határig; feltétel nélküli tűzszünet az egész területen e csapatok kivonásával egyidejűleg és azzal együtt; az Oroszország területére erőszakkal átvitt ukránok visszatérése. És nemcsak hadifoglyokról beszélünk, hanem ideiglenesen megszállt városokból származó civilekről is” – teszi hozzá Ihor Zsovkva a tárgyalások folytatására vonatkozó orosz felhívással kapcsolatban.

         Az ukrán politikus külön hangsúlyozta, hogy a tárgyalásokra csak akkor kerül sor, ha ezek a feltételek teljesülnek. Ami magától értetődőnek tűnik, hiszen a béketárgyalásokhoz legalább tűzszünet szükséges.

         „Nyilvánvalóan Oroszország, felismerve, hogy nem akarja teljesíteni ezeket a feltételeket, most továbbra is ilyen kijelentéseket hangoztat. De az orosz oldalon nincs valódi készenlét ilyen tárgyalásokra” – kommentálja az elnöki hivatal helyettes vezetője Oroszország folyamatos próbálkozásait, hogy Ukrajnát tárgyalóasztalhoz rángassa.

Olaszország álláspontja a tárgyalásokról

         Hasonlóan, Luigi Di Maio olasz külügyminiszter is úgy véli, hogy az ukrajnai háborút diplomáciával kell véget vetni. Szerinte azonban az orosz hatóságok nem akarnak tárgyalóasztalhoz ülni.

         „A diplomácia működik, de minden közvetítési kísérlet kudarcot vallott Putyin miatt. Zelenszkij többször is a nyitottság jeleit mutatta, amit Putyin mindig is elutasított. Az út – diplomáciai megoldás, de fegyverszünet csak akkor jöhet létre, ha az orosz hadsereg felhagy Ukrajna polgári lakosságának bombázásával” – mondta ez alkalomból az olasz külügyminiszter.

Nincs lehetőség tárgyalni az agresszorral

         Annalena Berbock német külügyminiszter kijelentette, hogy egyelőre nem látja annak lehetőségét, hogy tárgyaljon az agresszor országgal, Oroszországgal.

         „Miről lehet tárgyalni valakivel, aki nem is akar humanitárius folyosókat koordinálni a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságával a civilek evakuálására?” – mondta a Sternnek adott interjújában.

         Berbock elmondta, hogy a háború kezdete óta nem volt közvetlen kapcsolatban Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel. Elmondása szerint azonban olyan helyzetet szeretne, amelyben azt mondják: „Gyerünk, Szergej, állapodjunk meg a békében.” Kétségei vannak azonban abban, hogy Lavrov felhatalmazást kapott Putyintól az ilyen tárgyalásokra.

Személyes zsarolás Putyintól

         „Nem utasítjuk el a béketárgyalásokat sem. Akik azonban visszautasítják, azoknak tudniuk kell, hogy minél tovább, annál nehezebb lesz megegyezniük velünk” – mondta Vlagyimir Putyin, az agresszor ország elnöke. Az orosz elnök személyes kijelentései alapján megállapítható, hogy Oroszország hozzászokott a fenyegetéshez, még akkor is, ha békés diplomáciáról van szó – jelen esetben Ukrajnát szólítva fel az országok közötti tárgyalások folytatására.

Az Ukrajnával folytatott tárgyalások feltételei mások lesznek – Usakov

         Jurij Usakov, az Orosz Föderáció elnökének asszisztense elmondta, hogy Moszkva nem látja Ukrajna és a Nyugat érdeklődését az orosz-ukrán tárgyalások újraindításában, ezért az orosz fél figyelmeztet, hogy az ilyen kapcsolatok feltételei most és a jövőben még inkább mások lesznek. Erről Usakov beszélt újságíróknak július 18-án.

         „Ha most újraindulnak a tárgyalások, nem tudom, akkor talán teljesen mások lesznek a feltételek. Majd meglátjuk” – mondta a Kreml szóvivője.

         Az ilyen kijelentések nem másként értelmezhetők, mint egy újabb „Ukrajna békére kényszerítése” orosz feltételekkel. Tényleg azt gondolja a Kreml, hogy egy ilyen lépés igazolhatja magát, és valaki Ukrajnából válaszolhat az ilyen felhívásokra? A legfurcsább az, hogy ebben az összefüggésben Oroszország nem állt meg, hanem aktívan hirdette a „koreai forgatókönyvről” szóló narratívákat, és mind az orosz, mind az ukrán médiában nyomást gyakorolt szánalomra – folyamatosan emlegetve, hogy százak, sőt ezrek emberek meghalnak. Néha ezek a szupercinikus kijelentések orosz tisztviselőktől és a média képviselőitől származnak, akik valamilyen okból elfelejtik megemlíteni az emberek mindennapos halálának okát – Oroszország katonai invázióját. És ha erre az okra emlékszel, úgy tűnik, Ukrajna már nem húz semmit, mert miféle béketárgyalásokról van szó, ahol azt mondják, hogy „béke lesz a mi forgatókönyvünk szerint”, vagy emberek fognak meghalni, és ha nem ért egyet a tárgyalásokkal ma – akkor holnap még rosszabb lesz, és a feltételek is rosszabbra változnak. Itt van egy ilyen békés diplomácia Oroszországból.

         Egy dolog továbbra is nyilvánvaló – jelenleg információs vákuum van a békeszerződés ügyében az orosz médiában, amely tele van orosz álinformációkkal. Talán így Oroszország politikai vezetése tesztelgeti az orosz és az ukrán reakciót ebben a kérdésben?

#Oroszorszag #Ukrajna #targyalasok

Részvény: