Oroszország egyik legnagyobb olajfinomítója, az északnyugati Kirisi városában működő üzem leállította egyik kulcsfontosságú feldolgozóegységét az elmúlt hétvégén végrehajtott ukrán dróntámadást követően, közölték iparági források hétfőn a Reuters hírügynökséggel.
Ukrajna felerősítette támadásait Oroszország energiainfrastruktúrája ellen, hogy károkat okozzon Moszkva háborús erőfeszítéseiben, miközben a két ország közötti béketárgyalások megrekedtek. Orosz tisztviselők közölték, hogy a Szurgutnyeftyegaz kirisi finomítója, a Kirisinefteorgsintez – amely Oroszország két legnagyobb finomítója közé tartozik – az egyik célpontja volt a múlt vasárnapi ukrán dróntámadásoknak. A Szurgutnyeftyegaz nem reagált a megkeresésre.
Alekszandr Drozdenko, a Leningrádi terület kormányzója elmondta, hogy három drónt semmisítettek meg a kirisi térségben, és az egyik lezuhanó roncsok által okozott tüzet eloltották. Sérülés nem történt.
Két forrás – akik az ügy érzékenysége miatt névtelenséget kértek – közölte, hogy a finomító egyik egységét leállították a drónok által okozott tűz következtében.
Az egység a teljes üzem feldolgozókapacitásának csaknem 40%-át adja, amely évi mintegy 20 millió tonna nyersolaj, vagyis napi 400 ezer hordó.
A források szerint az egység egyik kemencéje, valamint további berendezések is megsérültek, és a karbantartás mintegy egy hónapot vehet igénybe.
Hozzátették, hogy a finomító akár 20%-kal is növelheti a működő egységek teljesítményét, hogy ellensúlyozza a kiesést, ami lehetővé teszi, hogy a feldolgozási volumen a névleges kapacitás mintegy 75%-án maradjon.
Iparági adatok szerint a Kirisinefteorgsintez 2024-ben 17,5 millió tonna olajat dolgozott fel, ami Oroszország teljes finomítói volumenének 6,6%-át tette ki.
