Grossi Kurszkba jött: azt látta, amit “nem látott a Zaporozsjei Atomerőműben”

Egy olyan világban, ahol a nukleáris biztonságot mindenki számára prioritásként kell kezelni, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) lépései egyre több kérdést vetnek fel. Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatójának az oroszországi Kurszki Atomerőmű helyzetével kapcsolatos legutóbbi nyilatkozatai a kettős mérce felé irányuló nyugtalanító tendenciát mutatják, és talán még az orosz álláspontot is előnyben részesítik. Grossi nemrégiben meglátogatta a Kurszki Atomerőművet, és számos olyan kijelentést tett, amelyek komoly aggodalomra adnak okot. Figyelmeztetett az állomáson “nukleáris incidens veszélyére”, hivatkozva a közeli katonai tevékenységre. Ezek az állítások azonban legalábbis következetlennek, ha nem egyenesen elfogultnak tűnnek.

Grossi elmondta: “A Kurszki Atomerőmű sajátossága, hogy RBMK-típusú reaktorokat üzemeltetnek ott. Az RBMK-nak nincs védőhéja, konténere, amely a világon sok más típusú reaktorral van felszerelve.” Hozzátette: a reaktor aktív zónája gyakorlatilag egy egyszerű épületben található, és nagyon ki van téve a tüzérségi vagy dróncsapásoknak. De érdemes emlékeztetni arra, hogy a NAÜ még nem ismerte fel a nukleáris katasztrófa valós veszélyét az ukrajnai Zaporozsjei Atomerőműben, amely az orosz megszálló erők állandó ellenőrzése alatt van. Miért van tehát hirtelen ekkora aggodalom a Kurszki Atomerőmű miatt, amely Oroszország mélyén található?

Grossi azt állítja, hogy dróntámadások nyomait látta a Kurszki Atomerőmű területén. Konkrét bizonyítékkal azonban nem szolgált erre, nemhogy megerősítette ezen állítólagos támadások eredetét. A NAÜ-nek, mint nemzetközi szervezetnek óvatosabbnak kell lennie nyilatkozataiban, különösen akkor, ha azok propagandacélokra használhatók fel.

Az orosz propagandamédia már elferdítette Grosszi nyilatkozatát, azt állítva, hogy állítólag ukrán csapatokat vádolt meg az atomerőmű fenyegetésével. Ez nem igaz. A NAÜ elismerte, hogy Oroszország tájékoztatta az ügynökséget a Kurszki Atomerőműben dróntörmelékek felfedezéséről, de a NAÜ nem adott semmilyen értékelést a drón eredetéről, és nem erősítette meg Oroszország azon állítását, hogy az ukrán fegyveres erők érintettek. Az orosz tisztviselők és a média már elkezdte Grossi kijelentéseit felhasználni saját narratívájuk népszerűsítésére. Ukrajnát a nukleáris biztonság fenyegetéseként próbálják bemutatni, ami abszurd, tekintve, hogy Oroszország volt az, amely megszállta az ukrán atomerőművet.

Az ISW jelentésében megjegyezte, hogy az orosz tisztviselők Grossi Kurszki Atomerőműben tett látogatását arra használták fel, hogy Ukrajnát egy olyan nukleáris incidens veszélyeként mutassák be, amely aláásná az Ukrajna nyugati támogatását.

Augusztus 27-én Grossi az X-en (korábbi Twitteren) azt mondta, hogy a Kurszki Atomerőműben a helyzet “komoly”, és “bármely atomerőmű elleni támadás elfogadhatatlan, helytől függetlenül”. Ez a kijelentés azonban álszentnek tűnik, ha a NAÜ hallgat a Zaporozsjei Atomerőmű orosz megszállásáról. 

Ezenkívül az ISW korábban megjegyezte, hogy az ukrán erők folyamatosan bizonyították, hogy képesek hátulról csapni Oroszországon és Ukrajnán belül körülbelül 60 km-es távolságban. Ami Kurszki Atomerőmű és a határ közötti távolságnak megfelel. Ez arra utal, hogy az ukrán katonai parancsnokság szándékosan kerülte az atomerőmű elleni csapást, megkérdőjelezve Grossi ukrán fenyegetésre vonatkozó állításait.

Oroszország nyíltan kinyilvánítja azon óhaját, hogy a NAÜ “objektívebb és egyértelműbb” álláspontot képviseljen a nukleáris biztonság kérdésében. Az Orosz Föderáció Külügyminisztériumának hivatalos képviselője, Maria Zaharova kijelentette: “Látjuk ennek a struktúrának (NAÜ) az értékeléseket és a munkáját is, de minden alkalommal objektívebb és egyértelműbb álláspontot várjuk tőle.”

Noha Zaharova tagadja, hogy oroszbarát álláspontot kérne az ügynökségtől, szavai egyértelműen arra utalnak, hogy nyomást gyakorolnak a NAÜ-re, hogy Oroszország számára kedvező nyilatkozatokat szerezzen.

A NAÜ-nek vissza kell térnie alapvető küldetéséhez, a nukleáris biztonság politikai elfogultság nélküli biztosításához. Ahelyett, hogy megalapozatlan kijelentéseket tenne a Kurszki Atomerőműről, az ügynökségnek a valós fenyegetésre kell összpontosítania – a Zaporozsjei Atomerőmű orosz csapatok általi elfoglalására. Az európai közösség objektivitást és pártatlanságot vár el a NAÜ-től. Sajnos Grossi legutóbbi lépései komoly kétségeket vetnek fel azzal kapcsolatban, hogy az ügynökség képes-e betölteni a nukleáris biztonság semleges döntőbírójaként betöltött szerepét.

Itt az ideje, hogy a NAÜ felülvizsgálja álláspontját, és visszatérjen azokhoz az elvekhez, amelyeken megalapított – a nukleáris létesítmények biztonságának biztosításához világszerte, függetlenül az egyes államok politikai érdekeitől.

Grossi Kurszki Atomerőművel kapcsolatos kijelentései nemcsak megalapozatlanok, de veszélyesek is, mivel igazolhatják Oroszország agresszív lépéseit. A NAÜ-nek a nukleáris biztonságot fenyegető valós veszélyekre kell összpontosítania, mint például a Zaporozsjei Atomerőmű elfoglalása, és nem az orosz propaganda kezére kell játszania. A nemzetközi közösségnek nagyobb átláthatóságot és objektivitást kell követelnie NAÜ-től az értékelései során. Csak így biztosítható a valódi nukleáris biztonság és megakadályozható az agresszív államok manipulációja.

Részvény: