Gázárplafon: az Európai Bizottság újra előállt a tervvel

Bár a tagállamok megosztottak, de az Európai Bizottság ismét kísérletet tesz, hogy az Európai Unióban gázárplafont vezessenek be. Magyarország a kritikus tagállamok közé tartozik. Az uniós miniszterek tanácskozásán szó lesz az uniós energetikai különadó bevezetéséről is, amelyből a rászorulók rezsikiadásait támogatnák.

Az Európai Uniónak olyan gázárplafonra kell javaslatot tennie, amely az összes uniós tagállam számára elfogadható – jelentette ki Kadri Simson, az Európai Bizottság energiaügyekért felelős biztosa pénteken Brüsszelben az MTI szerint.

A biztos az uniós tagállamok energiaügyi minisztereinek rendkívüli találkozójára érkezve beszélt arról, hogy a tagállamok különböző megoldásokat várnak, ezért a bizottságnak olyan elképzelést kell előterjesztenie a gázársapkával kapcsolatban, amely széleskörű támogatást élvez. Simson szerint a gázársapka „megszüntetné azokat ösztönzőket, amelyeket az európai gázellátás manipulálására használ Oroszország. A válaszunk egyértelmű. Árplafont kell bevezetnünk a vezetékes és a cseppfolyósított orosz gázra is”. Hozzátette, hogy mindemellett az összes uniós energiaszállítóval alacsonyabb árakról kell tárgyalni.

Kadri Simson kifejezte abbéli reményét, hogy a tagállamok egyetértenek ezekkel az intézkedésekkel, amelyek szerinte csökkentenék az energiaárakat és a fogyasztókra nehezedő nyomást.

Még megosztott az EU a javaslatról

Lenore Gewessler osztrák energiaügyi miniszter úgy nyilatkozott, nem tud olyan javaslatról a gázárplafonnal kapcsolatban, amely garantálná az energiabiztonságot Európában.

„Tisztában vagyok azzal, hogy a tagállamoknak eltérő elképzelései vannak ezzel kapcsolatban, de tudniuk kell, hogy a mi országunk függ az orosz gázimporttól. Az eddigi javaslatok nem garantálják, hogy beszállító partnereink továbbra is elegendő gázt biztosítanak számunkra, amennyiben nem vagyunk hajlandóak a kért árat fizetni érte” – hívta fel a figyelmet.

Robert Habeck német gazdasági miniszter nyilatkozatában közös uniós gázvásárlásra szólított fel az árak csökkentése érdekében. Véleménye szerint az EU-nak bölcsen kell használnia piaci erejét, és összehangoltan kell eljárnia a harmadik országoktól történő gázbeszerzés során. Mint mondta, az EU-nak például Norvégiával, az Egyesült Államokkal és Algériával kellene tárgyalnia az olcsóbb gázvásárlási lehetőségekről. Habeck emellett azt mondta, támogatja az illetékek kivetését az olyan energiavállalatokra, amelyek aránytalanul nagy hasznot húznak az energiaárak emelkedéséből, és a megújuló energiafajták használatának bővítésére szólított fel.

Tinne Van der Straeten belga energiaügyi miniszter azon az állásponton van, hogy a gázárplafon segíthet visszafogni az energiaköltségeket anélkül, hogy veszélyeztetné a gázellátást.

„A mi problémánk nem az ellátásbiztonság, hanem a rekordmagas árak, amelyek ellehetetlenítik a háztartásokat” – jelentette ki a politikus. Belgium energiamixe öt százalékban függ az orosz gázimporttól.

A tagállamok energiaügyi miniszterei pénteken várhatóan megállapodnak a magas energiaárak kezelését célzó vészhelyzeti intézkedésekről. A javasolt intézkedések egyebek között lehetővé tennék az energiaágazat többletbevételeinek a végfelhasználók közötti újraelosztását.

Jöhet a rezsitámogatás a háztartásoknak

Ahogy arról csütörtökön beszámoltunk, előzetesen úgy lehet tudni, hogy Németország, Hollandia, Magyarország és Dánia a gázárplafon ellenzői közé tartozik, ami az országok közötti esetleges összecsapást vetíti előre, ha az EU javaslatot tesz az intézkedésre. Tizenöt ország – köztük Franciaország, Olaszország és Lengyelország – pedig kedden sürgette az Európai Bizottságot, hogy tegyen javaslatot a gázárak felső határára.

Az Európai Bizottság járhatóbb útnak tartotta az eddigi megnyilvánulások alapján, hogy az energiakereskedőkre és -termelőkre vezessenek be különadókat, mivel a magas energiaárak miatt jelentősen nőtt a profitjuk. A befolyt pénzből egy 140-150 milliárd eurós alapot hoznának létre, amelyből a vállalkozásokat és az alacsony jövedelmű háztartásokat részesítenék rezsitámogatásban.

Forrás:https://www.napi.hu/nemzetkozi-gazdasag/gazarplafon-europai-bizottsag-foldgaz-arsapka.760703.html

Részvény: