Gattyán György: az a hatalmi struktúra, amit a Fidesz kiépített, nem működhet tovább

Megoldás Mozgalom néven alapított pártot és indul a választáson Magyarország egyik leggazdagabb üzletembere, Gattyán György. Az ellenzéki pártok csaoportjával már nem tárgyal, de úgy néz ki, a Fidesszel sem kezdene semmit.

Gattyán Györggyel a Telex készített nagyinterjút. A bemelegítő kérdésekből kiderül, hogy a milliárdos tudja, mennyibe kerül a 2,8 százalékos tej a boltokban – 250-300 forint között –, de azt nem tartja jónak, hogy az állam beavatkozik az árakba. Szerinte senki nem tudja, február közepétől mennyibe fognak kerülni a kormány által árstoposított termékek, de szerinte ez üzletenként eltérő lesz. Ráadásul szerinte kárt okoz a kereskedőknek, mert nem valószínű, hogy az árukészleteiket októberi áron szerezték be. Az pedig elfogadhatatlan, hogy a döntésről a kormány előzetesen nem egyeztetett a kereskedelmi szektorral.

Gattyán a pártját mérsékelt szabadelvű pártként határozta meg, civil és gazdasági alapon működő társadalmat akar létrehozni, a döntéseket egyeztetések után hoznák meg.

Gattyán György azt mondta, egyetlen cége és ő maga sem kárvallottja a Nemzeti Együttműködés Rendszerének, de kapcsolata sincs a NER-hez, cégei nemzetközi piacra dolgoznak.

Azt, hogy indul a választáson, így magyarázta:

„Mindenkinek a maga szintjén kell akár anyagilag, akár az elvégzett munkával társadalmi felelősséget vállalnia. Én személyesen is eljutottam abba a korba és mostanra egy olyan pozícióba, hogy ez a felelősségem egyre erőteljesebbé vált. Mi azért az elmúlt nyolc évben az alapítványainkon keresztül nagyon komoly munkát végeztünk Magyarországon, csak nem vertük nagydobra. Megvásároltuk és társadalmi vállalásként üzemeltetjük a Kodolányi János Egyetemet, a Covid alatt a kórházakban segítettünk eszközökkel, pénzzel, gyermekotthonokat fertőtlenítő- és tisztítószerekkel vagy éppen 1200 vadonatúj laptoppal. A választási felkészülés során pedig láttuk, hogy olyan űr alakult ki, amiben van legalább kétmillió ember, akik teljesen magukra maradtak, elvesztették a hitüket a magyar államban, a kormányban, az ellenzékben, és őket nem képviseli senki. Sokan megkerestek, hogy mi lenne, ha ezzel foglalkoznánk. Erre mondtam azt, hogy jó, de akkor úgy foglalkozzunk vele, ahogyan én javaslom; civil alapon, gazdasági alapon, szolgáltatói elkötelezettséggel. Mert mi ebben vagyunk jók.”

Személyes ambíciói lassan változtak, pártja vezetőségének tagjai a vállalkozásaiban vállalnak szerepet jelenleg, emelett szoros baráti kapcsolat fűzi össze őket.

Látásmódját így szemléltette:

„Érjük el a csillagokat. Merjünk nagyot álmodni, merjünk olyan nagyot álmodni, ami ma még lehetetlennek tűnik.”

A digitalizáció nem politikai program, hanem egy eszköz számára. Így példálózott ennek kapcsán:

„Erre sokan azt mondják, hogy nem elég érthető, vagy hogy politikai programnak nem is elég erős, de erre az a válaszom: kapcsolják le az áramot egy faluban, és kiderül, az áram miért fontos. Az áramot sem kell mindenkinek értenie, viszont anélkül egyértelműen elmaradott, hátrányos térséggé válik a falu, cselekvőképtelenné. Mi ugyanezt gondoljuk a digitalizációról. Erre indítottunk egy programot, amelyet egy cég visz, teljesen függetlenül attól, hogy mi mozgalomként is munkába kezdünk.”

A politikai színtérre való belépését sok gyanú övezte. Gattyán erre azt mondta, a döntés egy pillanat, habitustól függ, mennyit latolgat előtte az ember. A politikába való belépése nem volt hirtelen ötlet, de nem is volt túlgondolva. Szakmai partnerséget el tud képzelni másokkal, az ellenzéki összefogás szerinte kissé káoszos, elvetették, hogy együttműködjenek velük.

Az, hogy az ellenzéki összefogás kvázi kisajátította, hogy ő az ellenzék, és bárki más, aki nem volt ott időben, az már nem is lehet, megmutatja, milyen civil demokráciáról beszélünk.”

„Az ellenzéki összefogásban és nyilván a Fideszben is van egy olyan harmincéves múlt, amellyel mi nem akarunk közösséget vállalni” – tette hozzá Gattyán, aki szerint csak szakmai alapon volt eredetileg együttműködési szándéka, de ez nem azt jelenti, hogy akár Orbán Viktor, akár Gyurcsány Ferenc mögé be tudna állni.

Márki-Zay Péterrel sem akar tárgyalni, nincs miről beszélni Gattyán szerint, hiszen kimondták, hogy ők sem akarnak vele beszélni.

Gattyán szerint a mostani ellenzék feltehetően ugyanazt csinálná, mint a Fidesz, az ő pártja viszont nem. Ők szolgáltató államban gondolkodnak, nem abban, hogy pártalkalmazottak hosszútávú megélhetését biztosítsák.

„A megválasztott képviselők persze, végezzék a dolgukat a fizetésükért, amit a magyar adófizetőktől kapnak, nekem nem kell fizetés, csak az, hogy rendbe lehessen rakni a magyar költségvetést. És első lépésben rendbe lehet és kell rakni.”

Az a hatalmi struktúra, amit a Fidesz kiépített, nem működhet tovább Gattyán György szerint. Olyan szintű a korrupciógyanú, hogy Gattyán nem tudja, hogyan lehetne a jelenlegi kormánypárttal együttműködni.

Gattyán György cégének, a Doclernek több pere is volt eddig a NAV-val. Azt mondja, mindet megnyerték. Folyamatosan indítanak vizsgálatokat ellenük egyébként, most is van néhány.

„Ez azért nem egy agresszív, ellehetetlenítő helyzet, hanem folyamatosan vannak vizsgálatok. Ha hibáztunk, fizetünk, de őszintén mondom, hogy nekem teljesen mindegy, fél évvel hamarabb lezárják-e ezeket a vizsgálatokat, vagy sem. Van rá csapatunk, kezeljük az adóügyeket, és eddig mindenben érvényre juttattuk az igazunkat. Az adóügy amúgy is pejoratív kifejezés, azt mondanám, hogy jogszerű adóellenőrzések zajlanak. Öt országban vannak a cégcsoportnak irodái, és a világ szinte minden pontján vannak ügyfeleink. A magyar adóhatóság, ha minket vizsgál, akkor a külföldi adóhatóságokkal is együtt kell hogy dolgozzon. Ez azt jelenti, hogy bármit is dönt a magyar adóhatóság, az a mi esetünkben valamelyik nemzetközi bíróságon fog kikötni.”

Válaszolt arra a kérdésre is, megkeresték-e azzal, hogy verje szét az ellenzéki összefogást. Erre azt mondta:

„Felteszem a kérdést: szétverem az ellenzéki együttműködést? Mit tettem eddig, ami ártott nekik? Ha azt mondják, hogy érdekes, amit mondok, vagy sok sikert kívánnak, azzal verem szét? Vagy ha nem reagálnak, azzal? Egy szót sem szólok róluk. Mégis, mivel verem én szét az ellenzéket!?”

„Értem a kérdést, de miért gondolja az ellenzéki összefogás, hogy a szavazó az övék? A szavazó szuverén állampolgár, arra szavaz, akire szeretne. Kimondom, és kérem, hogy ezt így írják le: én azt kérem, hogy bárki, aki az ellenzéki összefogásra szeretne szavazni, szavazzon rájuk! Aki pedig a Fideszre szeretne szavazni, szavazzon rájuk! De aki úgy gondolja, hogy nem ingadozik e kettő között, hanem egyszerűen nem akar szavazni, az mégis szavazzon ránk, hogy rendet rakhassunk az országban! Ha sem az ellenzék, sem a Fidesz nem tud megszólítani kétmillió embert, mi megszólítjuk őket, nem gondolom, hogy ezzel bárkinek ártanék” – mondta Gattyán György. A vállalkozó reméli, a választások eredménye az lesz, hogy ők lesznek a legnagyobb ellenzéki párt, és ez komoly változásokat tud majd elindítani, mert ebben az esetben a Fidesz lesz képes kormányt alakítani.

Gattyán György azt is elmondta, hogy párjával és most született kislányukkal Magyarországon élnek, míg a nagylányai külföldön tanulnak.

https://www.blikk.hu/aktualis/politika/gattyan-gyorgy-valasztas-2022/xx5dgbk

Részvény: