Felfüggesztené a menedékjogot Lengyelország

A lengyel kormány a menedékjog ideiglenes felfüggesztését fontolgatja az illegális bevándorlás visszaszorítása érdekében. A döntés a Fehéroroszországgal fennálló feszültségek közepette született meg, miután Varsó azzal vádolja Minszket, hogy szándékosan irányít migránsokat a lengyel határra.

Donald Tusk lengyel miniszterelnök szombaton bejelentette, hogy a készülő migrációs stratégia részeként tervezik a menedékjog területi alapú, átmeneti felfüggesztését. A kormányfő hangsúlyozta, hogy ehhez európai jóváhagyást is kérni fog.

A miniszterelnök szerint erre azért van szükség, mert „nagyon jól tudjuk, hogyan használja ki Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök, Vlagyimir Putyin orosz elnök és az embercsempészek a menedékjogot, pontosan annak lényege ellen”.

A migráció 2021 óta kiemelt helyen szerepel a lengyel belpolitikában. Abban az évben nagyszámú, főként közel-keleti és afrikai migráns próbált illegálisan átjutni a fehérorosz-lengyel határon. Varsó és az Európai Unió szerint ez egy Minszk és szövetségese, Oroszország által megrendezett válság volt, amit mindkét ország tagadott.

Tusk bejelentette, hogy a teljes migrációs stratégiát október 15-én, az általa vezetett koalíció hatalomra kerülésének első évfordulóján tartandó kormányülésen fogja ismertetni.

A miniszterelnök 2023 decemberi hivatalba lépése óta kemény migrációs politikát folytat. Ez a megközelítés széles körű támogatást élvez a lengyel közvéleményben, azonban csalódást okozott azoknak az aktivistáknak, akik az előző kormány szigorú gyakorlatának enyhítésében reménykedtek.

A lengyel parlament júliusban olyan törvényt fogadott el, amely megkönnyíti a biztonsági szolgálatok számára a fegyverhasználatot a fehérorosz határon átjutni próbáló migránsokkal szemben. Ez a lépés is jelzi, hogy a lengyel kormány továbbra is határozott fellépésre készül az illegális bevándorlás megfékezése érdekében.

Részvény: