Ukrajna és szövetségesei kénytelenek alternatívát keresni az amerikai gyártmányú fegyverek pótlására, miután Donald Trump és alelnöke pénteken, az Ovális Irodában tartott sajtótájékoztató közben nyilvánosan bírálta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt – írta meg a Forbes.com.
A pénteki, Ovális Irodában tartott katasztrofális sajtótájékoztató után Ukrajna számára különösen sürgőssé vált a legfontosabb amerikai fegyverek – köztük a légvédelmi rakéták – pótlása. Míg a legtöbb fegyvertípust az ország képes saját maga előállítani vagy európai szövetségeseitől beszerezni, a demokratikus országok közül
szinte kizárólag az Egyesült Államok rendelkezik a legfejlettebb föld-levegő rakétákkal és a hozzájuk tartozó indítórendszerekkel.
Az amerikai gyártmányú légvédelmi rendszerek – különösen a hat Patriot üteg – védik Ukrajna nagyvárosait a legveszélyesebb orosz rakétáktól, beleértve a rendkívül nehezen elfogható hiperszonikus ballisztikus rakétákat is. A norvég védelmi miniszter, Bjørn Arild Gram szerint a légvédelem Ukrajna egyik legkritikusabb szükséglete.
Két nappal a washingtoni sajtótájékoztató után Zelenszkij Londonban találkozott az európai vezetőkkel, hogy megvitassák Ukrajna és szövetségesei jövőbeli együttműködését.
A találkozón Keir Starmer brit miniszterelnök 2 milliárd dolláros támogatást ígért 5000 darab rövid hatótávolságú Martlet légvédelmi rakéta beszerzésére, amelyeket a francia Thales vállalat belfasti üzemében gyártanak majd.
Ezzel párhuzamosan a norvég Kongsberg bejelentette, hogy egy ukrán céggel együttműködve Ukrajnában fognak rakétákat gyártani az ország 13 NASAMS közepes hatótávolságú légvédelmi rendszeréhez. Ezen rendszerek egyébként állítólagosan 94%-os elfogási hatékonysággal rendelkeznek.
A francia kormány egy 400 darabos, 2,2 milliárd dollár értékű Aster föld-levegő rakétaszállítmány nagy részét Ukrajnának szánta. Az Eurosam ígéretet tett a gyártási idő 18 hónapra csökkentésére, és a francia kormány nyomására felgyorsította a termelést.
Ha nem is a légvédelembe fektetnek, de más országok is komoly beruházásokat eszközölnek annak érdekében, hogy képesek legyenek nagyobb segítséget nyújtani Ukrajnának.
Dánia például hivatalosan is újranyitja az Ammunitionsarsenalet AMA lőszergyárat Észak-Jütlandon, a 350 éves létesítményt a norvég-finn védelmi óriás, a Nammo üzemelteti. A dán kormány igyekszik minél hamarabb beindítani a gyártósorokat, amelyek főként 155 milliméteres tüzérségi lövedékeket és kézifegyverekhez használt lőszereket fognak előállítani.