Felébredni látszik Európa: berúgták a fegyvergyártást az amerikai fenyegetés árnyékában

Ukrajna és szövetségesei kénytelenek alternatívát keresni az amerikai gyártmányú fegyverek pótlására, miután Donald Trump és alelnöke pénteken, az Ovális Irodában tartott sajtótájékoztató közben nyilvánosan bírálta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt – írta meg a Forbes.com.

A pénteki, Ovális Irodában tartott katasztrofális sajtótájékoztató után Ukrajna számára különösen sürgőssé vált a legfontosabb amerikai fegyverek – köztük a légvédelmi rakéták – pótlása. Míg a legtöbb fegyvertípust az ország képes saját maga előállítani vagy európai szövetségeseitől beszerezni, a demokratikus országok közül

szinte kizárólag az Egyesült Államok rendelkezik a legfejlettebb föld-levegő rakétákkal és a hozzájuk tartozó indítórendszerekkel.

Az amerikai gyártmányú légvédelmi rendszerek – különösen a hat Patriot üteg – védik Ukrajna nagyvárosait a legveszélyesebb orosz rakétáktól, beleértve a rendkívül nehezen elfogható hiperszonikus ballisztikus rakétákat is. A norvég védelmi miniszter, Bjørn Arild Gram szerint a légvédelem Ukrajna egyik legkritikusabb szükséglete.

Két nappal a washingtoni sajtótájékoztató után Zelenszkij Londonban találkozott az európai vezetőkkel, hogy megvitassák Ukrajna és szövetségesei jövőbeli együttműködését.

A találkozón Keir Starmer brit miniszterelnök 2 milliárd dolláros támogatást ígért 5000 darab rövid hatótávolságú Martlet légvédelmi rakéta beszerzésére, amelyeket a francia Thales vállalat belfasti üzemében gyártanak majd.

https://twitter.com/DefenceHQ/status/1896249742939607355

Ezzel párhuzamosan a norvég Kongsberg bejelentette, hogy egy ukrán céggel együttműködve Ukrajnában fognak rakétákat gyártani az ország 13 NASAMS közepes hatótávolságú légvédelmi rendszeréhez. Ezen rendszerek egyébként állítólagosan 94%-os elfogási hatékonysággal rendelkeznek.

A francia kormány egy 400 darabos, 2,2 milliárd dollár értékű Aster föld-levegő rakétaszállítmány nagy részét Ukrajnának szánta. Az Eurosam ígéretet tett a gyártási idő 18 hónapra csökkentésére, és a francia kormány nyomására felgyorsította a termelést.

Ha nem is a légvédelembe fektetnek, de más országok is komoly beruházásokat eszközölnek annak érdekében, hogy képesek legyenek nagyobb segítséget nyújtani Ukrajnának.

Dánia például hivatalosan is újranyitja az Ammunitionsarsenalet AMA lőszergyárat Észak-Jütlandon, a 350 éves létesítményt a norvég-finn védelmi óriás, a Nammo üzemelteti. A dán kormány igyekszik minél hamarabb beindítani a gyártósorokat, amelyek főként 155 milliméteres tüzérségi lövedékeket és kézifegyverekhez használt lőszereket fognak előállítani.

https://twitter.com/Osinttechnical/status/1895902276956668134
Részvény: