Fehéroroszországi „diktátor-csatlós”

         Alekszandr Lukasenko tökéletes példája a csatlós fogalmának. Putyin kelet-európai főasszisztense végrehajtotta a Kremltől kapott összes parancsot, és végrehajtja a jövőben is. Végül is mindenért, ami most neki van, köszönetet kell mondania az Orosz Föderációnak (értsd: Putyinnak).

         De Alekszandr úr is érzi saját fontosságát. A Fehérorosz Köztársaság „hatalmát” is meg akarja mutatni. Sokan emlékeznek kijelentésére az Ukrajna elleni hipotetikus háborúról. Azt mondta, hogy Fehéroroszországnak három napra lesz szüksége. Úgy tűnik, valaki már tett ilyen kijelentéseket, mielőtt hosszú fegyveres konfliktusba keveredett volna.

         De diktátort játszani drága. A fehéroroszországi válság ténye egyre nyilvánvalóbbá válik, mivel Fehéroroszország úgy döntött, hogy belarusz rubelben fizeti az eurókötvényeket. Az, hogy Lukasenko vakon másolja Oroszország lépéseit, a szankciók miatt már eddig is óriási veszteségeket okozott, és most már Fehéroroszországot is fizetésképtelenné teheti. A gyenge agronómia, a vaskohászat és a vegyipar rovására élő ország nem engedhet be bakancsos mániákusokat büntetlenül a területére. Nyilvánvalóan minden ilyen akcióra reagálni fog a nyugati világ.

         Oroszországban már megtörtént a külföldi kötelezettségek mulasztása, ami 1918 óta először fordult elő. Most pedig Fehéroroszország következik a sorban. A fehérorosz gazdaság nem hasonlítható össze az orosz gazdasággal. A fehérorosz vállalkozások óriási és nagyon komoly problémákkal néznek szembe. A csőd fehérorosz kis- és középvállalkozások kihalásával fenyeget, amelyek amúgy pénzben sem úsznak, ezért az ország támogatásához és az állami rendszer fenntartásához elegendő adót nem fizetnek.

         Valószínűleg Lukasenko úr újabb segítséget remél Vlagyimirtól a Kremlból (értsd: a bunkerből), de itt az Orosz Föderáció maga is szeretné, hogy valaki segítse neki. A képzeletbeli stabilitás megteremtése az orosz Gazdasági Minisztériumtól ez a „gyengeség ellenőrzése” Putyintól. Vagyis az orosz hatóságok a maguk játékát játsszák, és nincs bennük külön szerepe Fehéroroszországnak – állj nyugodtan, ne zavarj, ha kell – hívjuk majd.

         És ha figyelembe vesszük azt a tényt, hogy jelenleg a fehérorosz  hadseregben nagyon eltérőek a hangulatok, de a többség továbbra is az ukrajnai háborúba való beavatkozásuk ellen van. És a hadseregük nem olyan nagy, hogy osztják meg Ukrajnai ügyekre és egyben zsarolják Litvániát. Putyin megpróbálta megvetni a lábát Fehéroroszországból, hogy nyomást gyakoroljon Ukrajna északi és nyugati részére, valamint Kalinyingrád viszonylagos védelmét biztosítsa. És ha viszonylag megbirkózott az első feladattal, mert Lukasenko országának területéről rendszeresen repülnek rakéták lakóépületekbe és óvodákba, akkor a második rész egyszerűen nem kivitelezhető.

         Alekszandr Grigorjevicsnek hamarosan át kell éreznie a két széken üldögélés teljes terhét, és amikor eljön ez a pillanat, a fehéroroszok kezükbe kell venniük a helyzetet. Hiszen legutóbb Lukasenko elnököt a trónról való lebillentésétől csak Putyin rohamrendőrsége mentette meg.

#Lukasenko #Diktator

Részvény: