A roncsokról készült friss felvételek alapján nagyon úgy tűnik, hogy az Ukrajna felett, baráti tűzben megsemmisített Szuhoj Szu-70-es lopakodó drón (UCAV) egy UMPB D-30SzN siklóbombát szállított
Korábban beszámoltunk róla, hogy Oroszország a hétvégén, baráti tűzben semmisítette meg egyik legmodernebb, lopakodó pilóta nélküli repülőgépét (UCAV), egy Szuhoj Szu-70-es Ohotnyik-B-t, a donyecki Konsztantyinivka térségében.
Az Ohotnyik-B az orosz védelmi minisztérium egyik csúcsfegyverének számít, habár a rendszer még igazából tesztfázisban van: az elképzeléseket 2009-ben mutatták be, a fejlesztést 2012-ben kezdte a Szuhoj, 2019-ben pedig végrehajtották az első, 20 perces tesztrepülést is.
Nyílt információk szerint az orosz védelmi minisztérium 2021-ben rendelt újabb prototípusokat, a sorozatgyártás pedig 2024 végére, vagy 2025 elején kezdődhet meg. Elképzelhető, hogy Moszkva addig is harctéri körülmények között igyekezett tesztelni az új rendszert, vagy épp az, hogy a sorozatgyártás első példányai megérkeztek a frontra.
A friss felvételek alapján a fegyver roncsai között megtalálták egy UMPB D-30SzN siklóbomba maradványait.
Ez egy nagy hatótávolságú, irányított légibomba, amely eltérő források szerint 50-90 kilométeres távolságból képes csapást mérni a kijelölt célpontra. Körülbelül 100 kilogrammos robbanófejjel szerelhető fel. Bár nem hordoz akkora robbanófejet, mint a különböző, UMPK-kal szerelt FAB-ok, de hatótávolsága lekörözi a szovjet kori buta bombák modernizált változatait.
Az orosz siklóbombák hónapok óta komoly gondokat okoznak az ukrán haderőnek, hiszen a legtöbb ukrán légvédelmi rendszer hatótávolságán kívülről indítják őket, illetve a bombákat továbbra sem tudják lelőni, megzavarni. Pontosak és nagy rombolóerővel bírnak, ráadásul most már nem csupán régi nem irányított bombákat szerelnek át az oroszok, hanem teljesen újakat is építenek.