Exodus indult az Egyesült Államokból Trump miatt, Európa megkezdte az agyelszívást

Az amerikai tudományos élet egy kettős nyomás alatt áll: egyrészt a költségvetési megszorítások, másrészt bizonyos kutatási területek politikai korlátozása miatt. Az egyetemi vezetők szerint a hosszú távú hatások egyelőre nem világosak, de a finanszírozás körüli bizonytalanság már most kockázatot jelent, különösen a fiatal kutatók számára. A transzatlanti agyelszívás megforduló irányát kihasználva az európai tudományos központok fokozzák erőfeszítéseiket az amerikai szakemberek bevonzására.

Az európai tudományos intézmények egyre aktívabban keresik azokat az amerikai kutatókat, akik a Trump-adminisztráció kutatási megszorításai miatt távozni kívánnak az Egyesült Államokból. A Cambridge Egyetem és más vezető intézmények, különösen a biomedicina és a mesterséges intelligencia területén, vonzó ajánlatokat készítenek elő – írja a Financial Times.

Az amerikai kutatásfinanszírozás jelentős csökkentésével és bizonyos tudományterületek visszaszorításával kapcsolatos bizonytalanság fokozza a kutatók elvándorlási hajlandóságát.

A Trump-kormányzat több milliárd dolláros megszorításokat tervezett olyan szervezeteknél, mint a National Institutes of Health, bár a legnagyobb mértékű csökkentéseket egy szövetségi bíró egyelőre felfüggesztette. Az Európai Kutatási Tanács elnöke, Maria Leptin szerint az amerikai politikai környezet elbizonytalanítja a független kutatásokat végző szakembereket.

Az európai tudományos közösségek, köztük Svédország és Franciaország intézményei, olyan lehetőségeket keresnek, amelyek biztos menedéket nyújthatnak az amerikai kutatók számára.

A francia kormány külön stratégiát dolgoz ki az amerikai tudósok elszipkázására, és az ország vezető kutatóintézményeit is erre ösztönzi. Aix-Marseille Egyetem például célzott programot indított az Egyesült Államokban dolgozó tudósok számára, akik a klímaváltozással kapcsolatos kutatások leállítása vagy más megszorítások miatt érzik bizonytalannak helyzetüket. Svédországban a Karolinska Intézet vezetői már dolgoznak azon, hogy amerikai kutatóknak akár egyéves alkotói szabadságot is biztosítsanak.

Kína szintén kihasználja a helyzetet, hogy hazacsábítsa azokat a kínai származású tudósokat, akik az Egyesült Államokban dolgoznak.

A Global Times kormányzati lap szerint Washington politikája a tudományos kutatást „bizonytalanságba taszította”, és emiatt sok kínai-amerikai kutató újraértékeli karrierjét. Peking célzott programokkal próbálja meg visszacsábítani őket, azt állítva, hogy Kína jelenleg „nyitottabb és több lehetőséget kínál”.

Részvény:
Megtekintések száma : 73