Ex-CIA vezető figyelmeztet: Putyin nagyot nyerhet ezzel Ukrajnában

Donald Trump amerikai elnök és csapata nyíltan elismerte, hogy Ukrajna nem fogja visszaszerezni teljes területét, és nem lesz NATO-tag, ezzel véget vetve a „mágikus gondolkodás” korszakának – véli Peter Schroeder, a Center for a New American Security vezető kutatója, aki korábban az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) vezető elemzője és tagja volt, 2018 és 2022 között pedig az USA Nemzeti Hírszerzési Tanácsának Oroszországért és Eurázsiáért felelős nemzeti hírszerzési főhelyetteseként dolgozott. A szakértő szerint Putyin pedig kihasználja a Trump számára fontos mellékes kérdésekre való fókuszálást, így a béke még messze nincs biztosítva, és a tárgyalások során számos akadály merülhet fel.

Peter Schroeder a francia L’Express lapban megjelent cikkében arról ír, hogy véget ért a »mágikus gondolkodás« korszaka Ukrajnával kapcsolatban.

Donald Trump amerikai elnök és védelmi minisztere, Pete Hegseth nyilatkozatai zavarták a szövetségeseket, mivel nyíltan elismerték, hogy Ukrajna valószínűleg nem fogja visszaszerezni teljes szuverén területét, az Egyesült Államok nem védi meg Ukrajnát Oroszországtól, és Ukrajna nem lesz a NATO tagja.

Schroeder szerint ezek a nyilatkozatok csak hangosan mondták ki azt, amit sokan már régóta gondolnak.

Úgy látja, Trump elismerte a realitást, amikor kijelentette, hogy Ukrajna vesztes helyzetben van a háborúban. Bár a tábornokok inkompetensek, az orosz erők folyamatosan, de magas árat fizetve nyomulnak előre. Ukrajnában az emberek egyre inkább elveszítik hitüket a katonai vezetésben, és vonakodnak fiatal férfiakat küldeni a harcba egy reménytelen helyzetben.

De a CIA egykori vezetője szerint ebben a helyzetben bármilyen tárgyalásos megoldás csak Moszkva javára válhat.

A cikk szerint az Egyesült Államok soha nem küldte volna saját katonáit Ukrajnába, hogy Oroszországgal harcoljanak. Ez nem új doktrína; Joe Biden, Barack Obama és még George W. Bush is elutasította egy Oroszországgal való háború gondolatát. A Budapesti Memorandum sem tartalmazott biztonsági garanciákat Ukrajna számára, mivel az Egyesült Államok nem akarta katonailag védeni Ukrajnát Oroszországgal szemben.

Schroeder szerint Ukrajna valószínűleg soha nem lesz a NATO tagja. Bár sokan beszélnek a NATO „nyitott ajtó” politikájáról, a valóság az, hogy a szövetség nem akar harcolni és meghalni Ukrajna védelmében.

A NATO csak hamis reményeket keltett Ukrajnában, és jobb lenne véget vetni ezeknek a fantáziáknak, hogy valós tárgyalások kezdődhessenek Ukrajna jövőbeli biztonságáról – írja az egykori hírszerző.

A cikke szerint a háború Ukrajnában nem jelent exiztenciális veszélyt Európára. Még egy Moszkva számára kedvező megállapodás sem jelentene jelentős veszélyt, mivel az orosz hadsereg legyengült és nem lenne képes újabb támadásra Európában. A legtöbb európai főváros is felismeri ezt, és nem küldené saját csapatait Ukrajnába.

Az ex-CIA-s azt állítja, a háború befejezéséhez mindig is szükség lesz Moszkva és Washington közvetlen tárgyalásaira, bár ez nem lesz könnyű.

Schroeder úgy látja, Trump elnök lépései nyitották meg az utat a valós tárgyalásokhoz, de ez nem jelenti, hogy a béke közel van. Trump hozzáállása és türelmetlensége akadályozhatja egy tartós megállapodás elérését. Putyin pedig kihasználhatja Trump számára fontos mellékes kérdésekre való fókuszálását.

A béke még messze sincs biztosítva, és a tárgyalások során számos akadály merülhet fel – zárja gondolatait.

Részvény: