Értékes ukrán gabonát szállítanak Afrikába: de ki?

Ukrajna a „Gabona Ukrajnából” humanitárius élelmiszerprogram keretében 72 ezer tonna gabonát küldhet afrikai országokba. Markijan Dmitrasevics Ukrajna agrárpolitikai és élelmiszerügyi miniszterhelyettese Rómában találkozott a Világélelmezési Program ügyvezető igazgató-helyettesével, Karl Skauval.

A felek a „Gabona Ukrajnából” program keretében ukrán humanitárius gabonát szállító hajók küldéséről tárgyaltak Nigériába (25 ezer tonna) és Szudánba (32 ezer tonna). Szóba került a Szomáliába irányuló humanitárius ellátás is.

Dmitrasevics és Skau megvitatta a következő, kijevi élelmezésbiztonsági csúcstalálkozó előkészületeit. Különösen új országok és befektetők vonzását a „Gabona Ukrajnából” kezdeményezéshez.

Mint jelenleg ismert, Nyugat és Ukrajna közös erőfeszítéseinek köszönhetően már több mint 170 ezer tonna ukrán gabonát szállítottak Afrikába. Az Orosz Föderáció azonban egy pillanatra sem hagyja abba az ukrán mezőgazdasági infrastruktúra tönkretételét.

Oroszország igyekszik megerősíteni kapcsolatait afrikai államokkal a kereskedelem növelésével és a Wagner PMC zsoldosainak bevetésével az instabil kormányok támogatására. Az első orosz ingyenes gabonaszállítmányoknak napokon belül meg kell érkezniük Afrikába, új lendületet adva Oroszország azon törekvéseinek, hogy megerősítse befolyását a kontinensen.

Mint a Bloomberg emlékeztet, Vlagyimir Putyin orosz elnök a júliusi szentpétervári orosz-afrikai csúcson azt ígérte, hogy ingyenes gabonát küld hat afrikai országnak, amelyek szoros kapcsolatban állnak Moszkvával. Ez a lépés reakció volt az Orosz Föderációt ért kritikára, amiért kilépett az Ukrajnával kötött gabonaegyezményből. „Oroszország lépése, hogy megerősítse kapcsolatait az afrikai államokkal a kereskedelem növelésével és Wagner-zsoldosok bevetésével az instabil kormányok támogatására, az Egyesült Államok és szövetségesei azon erőfeszítéseit követi, hogy Ukrajna inváziójára válaszul elszigeteljék. Mindazonáltal Oroszország továbbra is csekély szereplő – a kontinenssel folytatott kétirányú kereskedelme 2022-ben mindössze 18 milliárd dollár volt, ami Kína 282 milliárd dollárjának egy kis része.

Az oroszbarát volt dél-afrikai elnök, Thabo Mbeki alapítványa által szervezett fokvárosi konferencián bemutatott kutatás ugyanakkor azt a gondolatot igyekezett eloszlatni, hogy az élelmiszerárak emelkedéséért elsősorban Moszkva a felelős. Az Oroszországgal és szövetségesével, Fehéroroszországgal szemben bevezetett közvetlen és közvetett szankciók 2023 áprilisáig 40,8 millió tonnával csökkentették a műtrágya és az ammónia világszintű szállítását – derül ki a tanulmányból, amelyet Andrej Melnyicsenko orosz milliárdos alapítványa támogatott.

A tanulmány a fekete-tengeri gabonamegállapodás hatásainak elemzéséből kiderült, hogy a megállapodás mintegy 95 millió ember élelmezésében segített, de nem biztosította a műtrágyák szabad áramlását Oroszországból a világpiacokra. Ha ez megtörténne, olyan élelmiszereket lehetne előállítani, amelyekből körülbelül 199 millió ember élhetne. Azt is meg kell jegyezni, hogy Melnyicsenko milliárdos tavaly év végén Dél-Afrikába látogatott, hogy a politikusoknál lobbizzon, hogy támogassák az EU-hoz intézett kérését a műtrágyaellátással kapcsolatos problémák megoldására.

Vlagyimir Zelenszkij azt mondta, hogy az orosz invázió és az ukrán export orosz blokádja a nemzetközi piacok destabilizálódásához és a gabonaimporttól kritikusan függő régiók helyzetének romlásához vezetett. „Az orosz agresszió a Fekete-tengeren komoly veszélyt jelentett a globális biztonságra az élelmiszerellátás tekintetében” – mondta az ukrán elnök. „Az éhség fegyverként való alkalmazása a népirtás politikájának egyik eleme” – hangsúlyozta Zelenszkij.

Emlékezzünk vissza, hogy Oroszország 2023. július 17-én kilépett az Ukrajnával kötött gabonaegyezményből. Ezt követően afrikai országok az álláspontja megváltoztatására szólították fel Putyint, mivel a gabonaszerződés felmondása élelmiszerválsághoz vezetne az afrikai kontinensen. Putyin válaszul megígérte, hogy 25-50 ezer tonna gabonát szállít ingyen hat afrikai országnak. Különösen Burkina Faso, Zimbabwe, Mali, Szomália, Közép-afrikai Köztársaság és Eritrea kap orosz gabonát. Az ENSZ ugyanakkor bírálta ezt a kezdeményezést, mondván, hogy egy ilyen maroknyi mennyiség nem menti meg ezeket az országokat az éhezéstől.

Oroszország számára az ukrán gabona nem más, mint eszköz, amellyel Afrikában elérheti bűnözői céljait, és ingyenesen szállítja el az ellopott gabonát az afrikai országoknak. Ennek köszönhetően azonban Moszkva a szegény afrikai országok leveréséről álmodik, és minden lehetséges módszert bevet, hogy aláássa a helyzetet ezekben az országokban. Így az Orosz Föderáció konfliktusok melegágyait teremti meg, amelyekre a nyugati országok kényszerültek válaszolni – Ukrajna kárára.

Ezért a Nyugatnak megállás nélkül kell küzdenie Oroszország ellopott ukrán gabona kereskedelme ellen, hiszen Ukrajnának is minden lehetősége megvan arra, hogy gabonát szállítson anélkül, hogy az afrikai országokat veszélyeztetné. Az ukrán mezőgazdasági infrastruktúra védelme és a biztonságos áruszállítási folyosók biztosítása sokkal több hasznot hoz Afrikának, mint az oroszországi „kedvesség gesztusai”.

Részvény: