Az Egyesült Államok új kormányzata mérlegeli az Irán elleni katonai fellépés lehetőségét, beleértve a megelőző légicsapásokat is. Donald Trump megválasztott elnök és csapata több opciót is vizsgál, köztük a diplomáciai megoldásokat és a katonai nyomásgyakorlást. A helyzetet bonyolítja Irán nukleáris programjának előrehaladott állapota és a régió geopolitikai helyzete – írta meg a Wall Street Journal.
Donald Trump átmeneti csapata egy „maximális nyomás 2.0” stratégiát dolgoz ki Iránnal és az ország nukleáris fejlesztéseivel szemben.
A megválasztott elnök korábban aggodalmát fejezte ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnöknek, hogy Irán atomcsapást hajthat végre az ő elnöksége alatt. A Wall Street Journalnak nyilatkozó személyek szerint Trump javaslatokat kér ennek megakadályozására politikai tanácsadóitól.
Ez a csapat vizsgálja a megváltozott geopolitikai helyzet – az Aszad-rezsim bukása, a Hezbollah és a Hamász gyengülése – adta lehetőségeket, és terveket készít a leendő amerikai elnök asztalára.
A nyilatkozó személyek szerint jelenleg két nagyobb irányvonal van kibontakozóban:
- Az egyik még több amerikai katona, harci repülőgép és hajó Közel-Keletre küldését jelentené. Ebben a forgatókönyvben Izrael kaphatna fejlett bunkerromboló bombákat is, amely segítségével csapást mérhetnének az iráni atomlétesítményekre.
- A második megközelítés a katonai erővel történő fenyegetéssel és a szigorúbb szankciókkal terelné Teheránt jobb belátásra.
Miközben Trump többször is ragaszkodott ahhoz az álláspontjához, hogy igyekezne elkerülni a közel-keleti eszkalációt, a Time című lapnak adott, csütörtökön megjelent interjúban azt mondta, hogy
van esély arra, hogy az Egyesült Államok háborúba bocsátkozik Iránnal, részben azért, mert Teherán merényletet tervez ellene.
Az iráni atomprogram jelenlegi állása szerint az országnak elegendő magasan dúsított uránja van négy atombomba előállításához, bár a legfrissebb amerikai hírszerzési jelentések szerint ez a szám már 12-re emelkedett. Amerikai tisztviselők szerint Iránnak még így is több hónapba telhet, amíg működőképes nukleáris fegyvert állít elő.
A leendő amerikai elnök bizalmasai kijelentették, a fő elképzelés az lenne, hogy támogassák az izraeli csapásokat az iráni nukleáris létesítmények ellen. Más támogatói a kínálkozó lehetőséget szeretnék kiaknázni: Trump hivatalba lépésének első hónapjai ritka lehetőséget nyújtanak számára, hogy fellépjen Irán nukleáris fejlesztései ellen, miközben a rezsim meggyengült helyzetben van.