„Eljött a cselekvés ideje”: magyar ellenzéki politikus felszólított a „Madár Raj” ukrán brigád támogatására

A Momentum ellenzéki párt társalapítója, Tompos Márton élesen bírálta Magyarország külügyminiszterét, Szijjártó Pétert, amiért a kormány megtiltotta a beutazást az országba a Ukrán Fegyveres Erők drónos egységeinek parancsnoka, a magyar származású Robert „Madár” Brovdi számára.

Válaszként a politikus nemcsak elítélte a hatalom lépését, hanem arra is buzdította honfitársait, hogy adományokkal támogassák a „Madár Raj” nevű ukrán alakulatot.

„Magyar” és Tompos Marton (balra), Szijjártó Péter (jobbra). Forrás: Tompos Marton / Facebook, Szijjártó Péter / Facebook.

Orbán kormányának bírálat

Facebook-bejegyzésében Tompos rámutatott: Magyarország energiabiztonságára nem Ukrajna, hanem Orbán Viktor kormányának több mint tizenöt éves politikája jelent valódi veszélyt, amely továbbra is függővé tette az országot az orosz energiahordozóktól.

„Brovdi hős, akit az orosz vazallus Szijjártó meg sem említhetne. Ezért itt az ideje, hogy bebizonyítsuk: a magyar nép nem azonos Orbán putyinista kormányával” – hangsúlyozta a politikus.

Tompos példát is mutatott: 414 eurót utalt át támogatásként, szimbolikusan a 414. dandár tiszteletére, amelyet Brovdi nyárig vezetett.

Támogatás és szolidaritás

Az ellenzéki politikus kiemelte, hogy az ukrán drónos egységek támogatása nem csupán anyagi hozzájárulás, hanem politikai üzenet is.

„Brovdi nemcsak az ukrán ellenállás szimbóluma, hanem az igazi magyar értékeké is, amelyek teljesen eltérnek a jelenlegi kormány irányvonalától. Éljen a szabad Ukrajna, éljen a szabad Magyarország!” – jelentette ki.

Tompos arra kérte a magyarokat, hogy adakozzanak a Brovdi egységének PayPal-címére, és osszák meg a felhívást a közösségi médiában is, jelezve: a magyar társadalom nem ért egyet a kormány álláspontjával az orosz agresszió ügyében.

Előzmények

Augusztus 28-án Szijjártó Péter közölte, hogy Magyarország és a schengeni térség egészére kitiltja Robert „Madár” Brovdit, azzal vádolva őt, hogy veszélyezteti az ország „nemzeti érdekeit”.

Ukrajna határozottan elítélte ezt a lépést. Andrij Szibiga ukrán külügyminiszter-helyettes szerint a magyar kormánynak az orosz olajvezeték fontosabbnak bizonyult az ártatlan ukrán áldozatok életénél. Maga „Madár” kijelentette, hogy a hatalomváltás után mindenképpen ellátogat apja szülőföldjére.

Részvény: