Egy nagy ország helyreállítása

         A háború 55 napja alatt Oroszország több mint 500 milliárd dollár értékű kárt okozott Ukrajna gazdaságában és infrastruktúrájában. És sajnos a közeljövőben ez a szám növekedni fog. De a háború minden bizonnyal véget ér, és felmerül a kérdés, hogyan lehet újjáépíteni a megrongálódott vagy lerombolt otthonokat, üzleteket, utakat, iskolákat, kórházakat, kulturális és vallási épületeket.

         A legtöbb ukrán (61%) kész részt venni az ország helyreállításában akár anyagilag, akár közvetlenül az építkezésen dolgozni. Azonban még akkor is, ha az emberek teljes mértékben támogatják az államot, ez meglehetősen nehéz lesz külső segítség nélkül. És az állam helyreállításának minden szakaszában szükség lesz nemzetközi szervezetek és magáncégek pénzügyi támogatására, amely a jövőben példátlan jóléthez vezeti az országot. Az IMF például kész támogatni Ukrajnát, amint azt Kristalina Georgieva IMF ügyvezető igazgatója kijelentette.

         Természetesen a háború befejezése után Ukrajna „mindent a nulláról kezdhet”, de mielőtt ez megtörténne, fontos, hogy az ország minden alapvető szükségletét lezárják. A közeljövőben, még ha a háború vége előtt is. Mindenekelőtt humanitárius segítségre van szükség gyógyszerek és élelmiszerek formájában, ideiglenes lakhatásra azoknak, akik elvesztették otthonukat a forró pontokon, a közlekedési és energiainfrastruktúra helyreállítására, az egészségügyi létesítményekre – mindenre, ami nélkül nehéz képzeljünk el egy normális életet, és mindezt már most meg kell terveznünk, és mielőbb megkezdeni a munkát, amint az ország régiói kellően megnyugszanak, és csökken az ismételt pusztulás veszélye.

         Az alapvető szükségletek fedezésével Ukrajna fellendülésének új szintje nyílik meg, amit „technológiai ugrásnak” is neveznek. A háború során Oroszország által az ukrán vállalatoknak okozott kárt 9,3 milliárd dollárra becsülik. Ez azt jelenti, hogy a megrongálódott vagy megsemmisült vállalkozások újjáépítésével Ukrajna modernizálhatja és azonnal európai szabványok szerint felépítheti azokat. Illetve, mivel a repülőterek nagy része megsemmisült, a vasútvonalak megsérültek, az államnak esélye van az országon belüli közlekedési rendszer optimalizálására, ami egyébként az EU-val való gazdasági integrációt is egyszerűsíti. És természetesen ne feledkezzünk meg a 21. század legfontosabb forrásról – az emberi erőforrásról. A közvélemény-kutatások szerint a háború elején az országot elhagyók mintegy 90%-a szándékozik hazatérni, ami azt jelenti, hogy számítani kell a helyreállításhoz szükséges munkaerő és az összes technológiai terv megvalósítását segítő elmék beáramlására.

         A háború utáni Ukrajna, bár meg fog lepődni az Orosz Föderáció általi pusztításának mértékével, a gyors fellendülés ékes példájává válhat az egész világ erőfeszítéseinek és erőforrásainak konszolidációjának köszönhetően.

#Ukrajna #EU #Oroszorszag #IMF

Részvény: