Az EBESZ-misszió számos bizonyítékot talált háborús bűnökre Ukrajnában, többek között az ukrán Mariupol városban is. Az EBESZ közzétett jelentése szerint ugyanakkor az orosz hadsereg jogsértései az ukrán jogsértésekhez képest aránytalanul súlyosabbak természetükben és mértékükben. A háborús bűnök mellett az emberi jogok és a nemzetközi humanitárius jog megsértése is előfordul.
A 108 oldalas dokumentum az orosz hadsereg Ukrajnába irányuló teljes körű inváziójának következményeiről is vizsgálatot tartalmaz.
„A misszió világos mintákat tárt fel a nemzetközi humanitárius jog orosz fegyveres erők általi megsértésére számos vizsgált kérdésben. Ez különösen igaz az ellenségeskedéseikre” – áll a jelentésben.
Az EBESZ szerint Oroszország felelős a háború alatt Ukrajnában elkövetett összes háborús bűnért. Különösen a kazettás bombák, nagy robbanási sugarú lőszerek, vegyi fegyverek, tiltott fegyverek stb., civilek elleni alkalmazásánál a sűrűn lakott területeken. A legszörnyűbb dolog, amit az EBESZ-jelentés említ, az az, hogy az orosz csapatok fehér foszfort és termobarikus vagy vákuumbombákat, valamint gyújtófegyvereket használtak, többek között civilek ellen az ukrán Mariupol városban.
A dokumentumok szándékos gyilkosságokat, kínzásokat, nemi erőszakot és civilek elrablását írták le. A jelentés az orosz hadsereg által Ukrajnában tartott civilek, valamint újságírók és tisztviselők fogva tartásáról, letartóztatásáról és kínzásáról szól.
„Lehetséges, hogy egy kórházat katonai célokra használt fel a védekező oldal [Ukrajna – a szerk.], vagy tévedésből rombolták le, ezt aligha hihetjük el, ha 50 kórház lerombolásáról van szó” – mondja az EBESZ.
Az egyik legérdekesebb kérdés, amellyel az EBESZ jelentésében foglalkozott, a Mariupol város színházára és szülészeti kórházára irányuló légicsapások voltak.
„A misszió arra a következtetésre jutott, hogy a szülészeti kórház az orosz erők támadása következtében megsemmisült. Az orosz magyarázatból az következik, hogy a támadás szándékos volt. Nem adtak figyelmeztetést vagy időt a kiürítésre” – áll a jelentésben.
Ezért az EBESZ szerint ez az orosz támadás a nemzetközi humanitárius jog egyértelmű megsértését jelenti. „Az érte felelős személyek háborús bűnt követtek el” – összegzi a szervezet.
„Oroszország azt állítja, hogy az ukrán Azov-ezred robbantotta fel. A misszió nem talált erre utaló jelet” – áll a jelentésben a színházról, amely alatt több száz polgár rejtőzött egy bombamenedékben, és az épület közelében hatalmas méretű épület volt. Az épület mindkét oldalán a földön lévő betűk „GYERMEKEK” felirattal voltak ellátva.

Emellett az EBESZ-misszió számos, esetenként fényképekkel alátámasztott tanúvallomást kapott arról, hogy az orosz csapatok katonai felszereléseken a Vöröskereszt emblémáját, valamint ukrán zászlókat, fehér zászlókat, civil ruhákat és EBESZ-jelképeket használtak katonai műveleteik során. Az ilyen csalás a humanitárius jog szörnyű megsértését jelenti, és az orosz hadsereg gyávaságát és aljasságát is jelzi. Jelzi a valódi katonaságban rejlő becsület és bátorság hiányát.
A jelentés szerint Ukrajna a nemzetközi humanitárius jogot is megsértette, különös tekintettel a hadifoglyokkal való bánásmódra. Az invázió kezdetén az ukrán hatóságok közönséges bünözőknek minősítették őket, akik határsértésekben és gyilkosságokban bünösek, ami sérti az úgynevezett „harcos privilégiumot”.
Ezenkívül a jelentés megemlít egy videót, amely állítólag azt mutatja, hogy az ukrán katonaság megöl egy elfogott orosz katonát. Ha a felvétel hitelessége beigazolódik, akkor ez a háborús bűnügy könnyen kivizsgálható lesz – állítják a szakértők.
Sajnos a jelentés nem tartalmazott későbbi bizonyítékokat az ukrán Bucha városában és a főváros más, az orosz csapatok által elhagyott külvárosi városaiban történt mészárlásokról. Az EBESZ előadói azonban hangsúlyozták, hogy komoly nemzetközi vizsgálatot kell lefolytatni a nagyszámú polgári személy kivégzési helyeivel kapcsolatban Ukrajnában.
Forrás: https://www.osce.org/files/f/documents/f/a/515868.pdf