Iránnak nincs szüksége az orosz Sz-400-as légvédelmi rendszerekre, a saját rendszerei sokkal jobbak – jelentette ki az iráni Forradalmi Gárda (IRGC) egyik magas rangú tisztviselője a Moscow Times szerint. Feltételezések szerint az iráni pálfordulás annak köszönhető, hogy az orosz rendszer elődjének számító Sz-300-asok szinte teljesen haszontalanok voltak Izrael F-35-ös lopakodó gépei ellen.
Kevesebb mint egy hónappal ezelőtt az Iránban tartózkodó orosz légvédelem, vagyis a megmaradt három darab Sz-300-as nem tudott visszaverni egy izraeli rakétatámadást, ráadásul a rendszerek maguk is megsemmisültek az amerikai és izraeli hírszerzés szerint.
Irán nem kérte az Sz-400-as rendszert Oroszországtól
– mondta Davud Sejkján, a Forradalmi Gárda egyik fontos parancsnoka az állami média által sugárzott videóinterjúban.
A jelenlegi rendszereink sokkal nagyobb képességekkel rendelkeznek, mint az Sz-400-as
– tette hozzá, kiemelve, hogy Teherán jelenleg is aktívan használja az orosz gyártmányú Sz-300-as rendszereket, egyúttal tagadva azok megsemmisülését.
Augusztus elején a The New York Times arról számolt be, hogy az iráni vezetés az Izrael elleni háborútól tartva fejlett légvédelmi rendszereket kért Moszkvától. A kérés Szergej Szoigu orosz biztonsági főtitkár teheráni látogatása során hangzott el – mondta el a lapnak két, a katonai elképzeléseket jól ismerő iráni tisztviselő.
Amikor Izrael október 1-jén választ ígért az iráni rakétatámadásra, az iráni média olyan meg nem erősített információkat kezdett szivárogtatni, amelyek szerint Oroszország legalább egy század Szu-35-ös vadászrepülőgépet és meg nem határozott számú Sz-400-as rendszert szállíthat Teheránnak, de erre nem került sor – jegyezte meg az Euronews.
Végül Irán légvédelme képtelen volt bármit is tenni az izraeli támadás ellen, amelyet mintegy 100 repülőgép, köztük F-35-ös lopakodó vadászgépek hajtottak végre október 26-án. Izrael a bombázás során működésképtelenné tett 12 olyan létesítményt, amelyek üzemanyagot állítanak elő az iráni ballisztikus rakéták számára, illetve megsemmisített egy titkos kutatóközpontot, amelyben nukleáris fegyverekkel kapcsolatos kutatások folytak.
Kapcsolódó cikkünk
Ráadásul a szolgálatban lévő három Sz-300-as rendszer nemcsak hogy nem védte meg az iráni célpontokat, hanem állítólag maguk is megsemmisültek.
Amerikai és izraeli tisztviselők a The Wall Street Journalnak nyilatkozva megjegyezték, hogy ha az orosz rendszerek képesek voltak is lelőni néhány rakétát, az csak néhány volt.
Irán összesen négy Sz-300-as komplexummal rendelkezett, de ezek közül az egyiket még az év elején egy izraeli csapás érte.