Brüsszel titkos tárgyalásai Kínával: meglepő fordulat érik az EU-Kína kapcsolatokban

Az Európai Bizottság első hivatalos pekingi látogatásán Maroš Šefčovič új alapokra helyezné az EU–Kína kereskedelmi viszonyt. A cél: piacra jutási akadályok lebontása, tisztességes versenyfeltételek és stratégiai egyensúly az elektromos járművek terén. A tárgyalások tétje nem kisebb, mint az európai gazdasági érdekek hosszú távú védelme Kínával szemben.

Március 27-én és 28-án Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság kereskedelempolitikáért és gazdasági biztonságért felelős biztosa Pekingben tárgyalt a kínai kormány több vezetőjével, amelyről csak most adott tájékoztatást az uniós végrehajtó testület.

A találkozók célja az EU és Kína közötti kereskedelmi és beruházási kapcsolatok kiegyensúlyozása volt, különös tekintettel a piacra jutási akadályokra és a versenyfeltételek kiegyenlítésére.

Šefčovič egyeztetett többek között He Lifeng miniszterelnök-helyettessel, Vang Ventao kereskedelmi miniszterrel és Sun Mejcsung vámügyi miniszterrel.

A megbeszélések során hosszú ideje fennálló strukturális problémák, a tisztességtelen verseny gyakorlatai és az elektromos járművek ellátási láncába irányuló beruházások is napirendre kerültek. A biztos jelezte: az európai vállalatok továbbra is jelentős hátrányban vannak a kínai piacon, és a Bizottság elvárja a feltételek javítását.

Kiemelt figyelmet kapott az elektromos járművek ellátási lánca, amelyben az EU nagyobb stratégiai súlyt és hozzáadott értéket kíván elérni.

Šefčovič és Vang abban állapodtak meg, hogy szoros politikai egyeztetésre épülő párbeszédet folytatnak a jövőben, különösen a kulcsfontosságú piacra jutási kérdésekben. Egyúttal tárgyalási fórumot hoznak létre az elektromos járművekhez kapcsolódó kereskedelmi és beruházási ügyek koordinálására. A vámügyi miniszterrel Šefčovič megállapodott egy agrár-élelmiszeripari munkacsoport felállításáról, valamint a 2024-es EU–Kína vámegyezmény lehetséges felülvizsgálati menetrendjének kidolgozásáról.

A találkozók különösen jelentősnek számítanak, mivel ez volt az új Európai Bizottság első magas szintű látogatása Kínában, ráadásul 2025-ben ünnepli az EU és Kína diplomáciai kapcsolatainak 50. évfordulóját.

Bár a két fél közötti kereskedelmi forgalom éves szinten 730 milliárd eurót tesz ki, az egyensúlytalanság továbbra is fennáll: a 2024-es EU–Kína kereskedelmi deficit 304,5 milliárd euróra rúgott. Ez volumenszinten rekordot döntött, és annak ellenére is aggasztó, hogy értékben elmarad a 2022-es csúcstól. Az unió célja, hogy e torzulásokat fokozatosan korrigálja.

Részvény:
,
Megtekintések száma : 58