Brüsszel lopakodó módon vesz el tagállami hatásköröket – állítja Szijjártó Péter

Magyarország és Lengyelország is nemmel szavazott az Európai Bizottság újabb veszélyes javaslatára, amely a korábbi rendelet meghosszabbításaként ismét 15 százalékos csökkentést ír majd elő a földgáz felhasználását illetően – közölte a külgazdasági és külügyminiszter Brüsszelben.

A magyar tárcavezető az európai uniós energiaügyi tanács szünetében tartott sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy a további források bevonása vagy az infrastrukturális fejlesztések helyett az Európai Bizottság olyan javaslattal állt elő, amely újfent előírná a földgázfogyasztás mérséklését.

Tavaly már a magyar és a lengyel tiltakozás ellenére született egy ilyen rendelet, ami a téli időszakra vonatkozott, amikor az ipari mellett a lakossági felhasználás is bővül a fűtés miatt, ilyenkor könnyebb a csökkentés, mint nyáron, alacsonyabb összfogyasztás mellett.

Ha az ipar földgázfelhasználását mesterségesen csökkenteni kell, akkor az azt jelenti, hogy a gazdaság visszaesésének a kockázata áll elő. Ráadásul Brüsszel most újra lopakodó módon vesz el hatásköröket a tagállamoktól, hiszen az energiafelhasználás, a nemzeti energiamix összeállítása, a gazdaság szerkezetének meghatározása kifejezetten nemzeti hatáskörbe tartozik
– jelentette ki Szijjártó Péter.

A külügyminiszter kiemelte, hogy az első döntés után Lengyelország az Európai Bírósághoz fordult, arra hivatkozva, hogy egyhangú szavazásra lett volna szükség az elfogadáshoz, és az oldalán Magyarország is csatlakozott a perhez. „Most is nemmel szavaztunk erre a javaslatra, amelyet sajnos a lengyeleken és rajtunk kívül mindenki támogatott. Tehát előírtak egy újabb 15 százalékos földgázcsökkentést a korábbi rendelet meghosszabbításaként” – hangsúlyozta Szijjártó Péter, aki szerint ez a javaslat rendkívül észszerűtlen, és nem oldja meg a problémát.

A friss rendelet nyomán tovább szűkülhet a kínálat Európában, márpedig az közgazdaságtani alapelv, hogy ha egy áru mennyisége csökken az adott piacon, akkor az ára nőni fog. A tárcavezető úgy látja, hogy ez a javaslat ellátásbiztonsági veszélyt rejt magában, továbbá áremelkedést és gazdasági visszaesést is okozhat.

A fölgázellátás nem lehet politikai kérdés
A magyar kormány álláspontja szerint a földgázellátás nem politikai kérdés, „politikai alapon diszkriminálni földgázforrásokat rendkívül kártékony dolog, inkább segíteni kellene, hogy minél nagyobb mennyiségű földgáz, minél több forrásból érkezhessen Európába”.

A miniszter arra is kitért, hogy reális a veszélye annak, hogy idén télen gázhiány léphet fel. Ennek egyik oka, hogy a tavalyihoz képest 60 milliárd köbméternyi orosz földgáz fog hiányozni az európai hálózatból, illetve a kínai gazdaság újranyitása miatt is jelentős fogyasztásbővülést prognosztizálnak, miközben még nem épültek ki a kieső mennyiségek pótlásához szükséges mértékű LNG-kapacitások.

Emellett komoly versenyképességi hátrányt jelent, hogy Európában ma a földgáz ára hétszerese az amerikainak, a villamosenergia ára pedig háromszorosa a kínainak
– közölte Szijjártó Péter, aki szerint egyetlen észszerű és hatékony megoldás az lehet, hogyha az Európába irányuló földgázkínálatot növelni tudják.

Forrás:https://www.napi.hu/kulfold/brusszel-foldgaz-energiabiztonsag-hataskorok-szijjarto.769284.html

Részvény: