BRICS-csúcstalálkozó Kazanyban: Guterres látogatása az ENSZ hitelességének aláásását és Putyin napirendjének erősítését kockáztatja

A növekvő nemzetközi elszigeteltség közepette Vlagyimir Putyin, aki ritkán kap külföldi meghívást, jelentős erőfeszítéseket tesz a közelgő, október 22-24. között Kazanyban megrendezésre kerülő BRICS-csúcstalálkozó előkészítésére. Tatárföld fővárosa nemcsak a BRICS-tagállamok vezetőit, hanem számos meghívott vendéget is fogad majd. Jurij Uszakov, az orosz elnök egyik tanácsadója szerint 32 ország képviselőit várják, 24-et államfők vezetésével – írja az RLI

Az egyik legjelentősebb vendég António Guterres ENSZ-főtitkár lesz, akinek fogadására a Kreml is lelkesen készül. Míg az ENSZ-főtitkár hivatala hallgatott a látogatásról, Szergej Versinyin orosz külügyminiszter-helyettes megerősítette Guterres részvételét, amit később Marija Zaharova külügyminisztériumi szóvivő is megerősített.

Guterres részvétele a BRICS-csúcson azonban komoly kockázatokat rejt magában – mind saját hírnevére, mind az általa képviselt szervezet megítélésére nézve. A Kreml számára ez a csúcstalálkozó létfontosságú lehetőséget jelent Putyin számára, hogy globális befolyásának képét vetítse előre, és a globális dél országait Oroszország mellé állítsa. A kínai Hszi Csin-pinggel együtt Putyin célja egy Nyugat-ellenes szövetség kiépítése.

A kazanyi BRICS-csúcstalálkozón Putyin az „ukrán válság” megoldására irányuló alternatív „béketervet” is tervezi népszerűsíteni, amely Kína és Brazília támogatását is elnyerte. Ez a terv szöges ellentétben áll az ukrán békekezdeményezésekkel, és arra törekszik, hogy aláássa az Ukrajnának a globális dél országai körében már amúgy is törékeny támogatást. Putyin stratégiája az, hogy aláássa Kijev erőfeszítéseit egy második békecsúcs megszervezésére.

Az ENSZ főtitkárának látogatása Oroszországban, egy olyan országban, amely nukleáris fenyegetésekkel destabilizálja a globális békét, veszélyes üzenetet küld a világnak. Figyelmen kívül hagyja Oroszország ukrajnai háborújának áldozatait, és Moszkva számára erőteljes narratívát biztosít, amelyet kihasználhat a globális dél országaival folytatott tárgyalások során. Guterres jelenléte propaganda áldás lesz Putyin számára, aki a fennálló világrend lebontására és a nemzetközi jog aláásására törekszik a hatalmon és erőn alapuló doktrína népszerűsítésével.

Guterres részvétele nemcsak kedvező médiafigyelmet biztosít a Kreml számára a BRICS-csúcstalálkozóval kapcsolatban, hanem stratégiai előnyt is jelent. A BRICS számos tagja szívesen alakítja át a blokkot egy Nyugat-ellenes koalícióvá, és Guterres jelenléte lehetővé teheti az orosz propaganda számára, hogy hamisan azt állítsa, hogy az ENSZ támogatja az Ukrajnával kapcsolatos kínai-brazil „békekezdeményezést”.

Bár a terv megfogalmazása a „szuverenitás, a területi integritás és az ENSZ Alapokmányának elveinek tiszteletben tartásáról” szól, nem vonja felelősségre Oroszországot, és nem biztosít semmilyen mechanizmust Ukrajna kártalanítására az okozott pusztításért. A terv lényegében a konfliktus befagyasztását célozza, és megfosztja Ukrajnát attól a jogától, hogy visszaszerezze az Oroszország által elfoglalt területeket.

Az ENSZ jelenleg komoly hitelességi válsággal néz szembe, és Guterres hírneve súlyosan sérült – mind az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos álláspontja, mind a közel-keleti konfliktus kezelése miatt. Miután nem ítélte el határozottan Irán közelmúltbeli, Izrael elleni rakétacsapásait, Tel-Aviv persona non grata-nak nyilvánította.

Továbbá Guterres döntése, hogy kihagyja a svájci békecsúcsot, miközben részt vesz az oroszországi BRICS-csúcson, egyértelműen a Kreml iránti kegyeiről tanúskodik. Nem ez az első alkalom, hogy tettei az orosz érdekekhez igazodnak. Korábban keményen szorgalmazta az Oroszországgal kötött gabonaüzlet felújítását, sőt, még Moszkva követeléseinek is engedett. Javasolta az Orosz Mezőgazdasági Bankkal szembeni uniós pénzügyi szankciók feloldását, és felajánlotta, hogy biztosítást köt az orosz hajókra, miközben biztonságos áthaladást biztosít az élelmiszer- és műtrágyaexportjuk számára.

Ezek az engedmények hatékonyan aláásták az Oroszország elleni nemzetközi szankciókat. Guterres azzal indokolta lépéseit, hogy meg kell előzni egy globális élelmiszerválságot, de ahogy az Egyesült Államok megjegyezte, ezek az erőfeszítések „aláásták a szélesebb körű erőfeszítéseket, hogy Moszkvát felelősségre vonják az ukrajnai tetteiért”.

Még ha Guterres az igazságos ukrajnai béke mellett kíván is kiállni, az orosz propaganda elkerülhetetlenül Putyin nagy diplomáciai győzelmeként fogja beállítani a látogatását, különösen a globális déli országok körében. Guterres részvétele a kazanyi BRICS-csúcson nemcsak a saját, hanem az egész ENSZ hírnevét is kockáztatja.

Részvény: