Blinken kifogásai, hogy Magyarország lelassítja és hátráltatja az EU-t

         Amíg folytatódik az Ukrajna elleni orosz agresszió, a nyugati szövetségesek „példátlan egységet” fognak demonstrálni, és „példátlan lépéseket tesznek”. Anthony Blinken amerikai külügyminiszter tehát egy tájékoztatón arra a kérdésre válaszolt, hogy Magyarország például „sok akadályt állít” az Orosz Föderáció elleni egységes válaszlépés elé, és milyen egységről beszélhetünk ebben az esetben.

         Az amerikai külügyminisztérium vezetője nem válaszolt közvetlenül arra a kérdésre, hogy „Ha európai szövetségesei nem tudnak megegyezni az Orosz Föderáció olajembargójáról, ez nem azt mutatja, hogy sok a nézeteltérés van ebben az ún Európa egységében?”

         Bár esetünkben jól látható, hogy a magyar kormány számos nyilatkozata után az EU mégis meghallgatta a problémánkat – az orosz gáztól való hiperfüggőséget. Az Európai Bizottság azonban az egység megőrzése érdekében először Magyarország és Szlovákia számára dolgozott ki programot az alternatív energiaforrásokra való hosszú átállásra, beszállítóváltásra, majd később ennek megvalósítására is halasztást adott.

         Blinken arra is emlékeztetett, hogy Washington jóval február 24-e előtt óva intette Moszkvát attól, hogy a felek kiterjesszék az Ukrajna elleni agressziót, „hatalmas következményekkel” ígérve Oroszországot egy ilyen lépésnek, és amikor az orosz csapatok behatoltak, az Egyesült Államok teljesítette az ígéretét: „valóban példátlan szankciók.”

         Blinken arra is emlékeztetett, hogy „sokan azt mondták”, hogy bizonyos országok és partnerek nem egyeznek bele bizonyos szférákban – „de mégis beleegyeztek”, más szférákban pedig azt mondták, hogy az EU vagy az európai országok nem nyújtanak fegyversegélyt az ukrán hadseregnek – „de mégis biztosítják azt.”

         „Gyakorlatilag a döntés és az új szankciók kiszabásának minden szakaszában voltak, akik azt mondták: ó, ezt nem fogják megtenni; Ez túl bonyolult; nincs konszenzusuk. Ennek ellenére megtették, és egységes a hanguk” – hangsúlyozta az államtitkár. Az elmúlt hat hónap tanulsága – foglalta össze az amerikai külügyminisztérium vezetője – hogy „példátlan egységet és példátlan fellépést látunk”.

         A május 14-i események alapján pedig, miután Novák Katalin meghozta Budapest hivatalos álláspontját az Oroszországgal szemben és Ukrajna támogatásában, egyértelmű, hogy Magyarország mégis megtanulta ezt a leckét. Talán soha nem látott döntésekre kell számítanunk kormányunktól a közeljövőben . Arról van szó, hogy Ukrajna számára engedélyezzük a fegyverszállítást Magyarország területéről, további pénzügyi támogatást Ukrajna számára az Oroszország elleni háborúban.

         „És rendkívül meg vagyok győződve arról, hogy ez mindaddig folytatódni fog, amíg az orosz agresszió folytatódik” – fejezte be Blinken.

         Emlékezzünk vissza, hogy az Európai Bizottság által kidolgozott hatodik uniós szankciócsomag előírja az orosz kőolaj beszerzésének 6 hónapig tartó megtagadását (Magyarország és Szlovákia esetében jogi késedelem lesz), valamint a kőolajtermékek behozatalának beszüntetését Oroszországból 2022 végéig. A szankciókról azonban még nem született megállapodás Magyarország ellenállása miatt.

#OroszFoderacio #Europa #Magyarorszag

Részvény: