Berlin bedarálhatja az eddig ismert EU-t, „koncentrikus körökre” bontanák le az Európai Uniót

Friedrich Merz, a CDU vezetője határozott gazdasági és migrációs reformokkal készül a német választásokra. Ambíciója, hogy a jobboldali populizmus visszaszorításával és az EU megerősítésével biztosítsa Németország jövőjét – derül ki az Economistnak adott interjújából.

A német kereszténydemokraták (CDU) vezetője, Friedrich Merz magabiztosan és határozottan nyilatkozott az Economistnak adott interjújában, két héttel azután, hogy a migrációs kérdésekben az AfD támogatásával sikerült egy nem kötelező érvényű határozatot keresztülvinnie a parlamenten. Az ügy országos tiltakozásokat váltott ki, de Merzet ez nem tántorítja el attól, hogy kancellári ambícióit továbbvigye.

Véleménye szerint a migráció és a gazdaság kérdésének megfelelő kezelése kulcsfontosságú ahhoz, hogy az AfD-t távol tartsák a hatalomtól.

Merz programjának egyik alappillére a német gazdasági modell újragondolása. Úgy véli, hogy Németország korábbi üzleti modellje már nem fenntartható, ezért radikális deregulációra van szükség mind Brüsszelben, mind Berlinben.

Ezen kívül csökkentené a szociális juttatásokat, hogy a munkaerőpiacot ösztönözze, és legalább 50 gázerőmű építését tervezi az ipari energiaellátás stabilizálására.

Nem térne vissza az orosz gázhoz, de hajlandó lenne hosszú távú megállapodásokat kötni az amerikai LNG-import érdekében. Az atomenergia kérdésében is enyhítene a jelenlegi teljes tilalmon.

A fiskális politika terén Merz mérsékelt reformokat helyez kilátásba. Bár elismeri, hogy a német államháztartás jelenlegi szerkezete és az állami beruházások szükségessége miatt a költségvetési fegyelem lazítására lehet szükség, a CDU hagyományos pénzügyi konzervativizmusa miatt ez nem az elsődleges célja.

Mindazonáltal jelezte, hogy hajlandó tárgyalni a német alkotmányos adósságfék módosításáról, ha a helyzet megköveteli.

Európa-politikájában Merz támogatja az úgynevezett „koncentrikus körök” koncepcióját, amely lehetőséget teremtene a különböző mélységű integrációra az EU-ban. Kiemelt figyelmet fordítana Franciaországgal és Lengyelországgal való együttműködésre, valamint Európa saját védelmi iparának megerősítésére. Az Egyesült Államokkal kapcsolatban pragmatikusnak mutatkozik:

bár óva int attól, hogy az EU túlzottan behódoljon Washington követeléseinek, elfogadja, hogy Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia biztonságáért.

Merz választási stratégiája világos: a gazdasági és migrációs problémák megoldása révén visszaszorítani az AfD-t. A jelenlegi közvélemény-kutatások szerint a CDU/CSU támogatottsága 30% körül mozog, de a politikusnak még mindig nehézségei vannak a fiatal és női szavazók megszólításával. Egyértelmű, hogy koalíciós partnerekre lesz szüksége, valószínűleg a Zöldekre vagy a szociáldemokratákra, hogy stabil kormányt alakíthasson.

Részvény:
,
Megtekintések száma : 51