Balkán csomó: Bulgária és Észak-Macedónia diplomáciai válsága fenyegeti az európai integrációt

A legutóbbi balkáni események komoly aggodalmat keltenek az európai közösségben. A Bulgária és Észak-Macedónia között az utóbbi időben felerősödött diplomáciai válság nemcsak ezen országok kétoldalú kapcsolatait, hanem az egész térség európai integrációjának kilátásait is veszélyezteti.

A közelmúltban történt macedón zászló hiánya a két ország elnökének szófiai találkozóján, csak a jéghegy csúcsa volt a mély ellentmondásoknak. Ez az eset heves reakciót váltott ki Szkopjéban, ahol a diplomáciai protokoll súlyos megsértésének tekintették. A helyzet eszkalálódott Aleksandar Nikoloski észak-macedóniai miniszterelnök-helyettes kemény kijelentései után, aki “civilizálatlannak”nevezte a bolgárokat.

Azonban ahelyett, hogy a megbékélés módját keresték volna, mindkét fél továbbra is vádakat keres. Bulgária ragaszkodik ahhoz, hogy Észak-Macedónia elismerje a közös történelmüket és a macedón nyelv bolgár gyökereit, míg Szkopje ezt nemzeti identitásának megsértésének tekinti.

Ebben a helyzetben különösen veszélyesnek tűnik a harmadik felek konfliktusba való beavatkozási kísérlete. Különösen Orbán Viktor magyar miniszterelnök közvetítési javaslata kelt komoly aggályokat. Az euroszkeptikus álláspontjáról és Oroszországhoz való közelségéről ismert Orbán a helyzetet arra használhatja fel, hogy erősítse balkáni befolyását és gyengítse az EU pozícióját a térségben.

Az Európai Uniónak sürgősen felül kell vizsgálnia Észak-Macedónia integrációjára vonatkozó stratégiáját. A csatlakozási folyamat elhúzódása és az új igények bevezetése kedvező alapot teremt az országban az euroszkepticizmus növekedéséhez, valamint Oroszország és Kína befolyásának erősödéséhez.

A jobboldali ellenzék győzelme a májusi választásokon Észak-Macedóniában riasztó jelzés az EU számára. Ez azt mutatja, hogy az ország lakossága csalódott az európai integráció ígéreteiben, és kész olyan erőket támogatni, amelyek Oroszország és Kína irányába tudják átirányítani az ország külpolitikáját.

Bulgáriának az EU tagjaként tisztában kell lennie a régió stabilitásáért vállalt felelősségével. Ahelyett, hogy elzárná Észak-Macedónia európai útját, Szófia befolyását konstruktív párbeszédre és kompromisszumok megtalálására használhatja. Észak-Macedóniának viszont nagyobb rugalmasságot kell tanúsítania a történelmi emlékezet és identitás kérdéseiben. A bolgár kisebbség elismerése az ország alkotmányában fontos lépés lehet a Bulgáriával fenntartott kapcsolatok normalizálása és az európai integráció előmozdítása felé vezető úton.

Az Európai Uniónak aktívabban kell részt vennie a Bulgária és Észak-Macedónia közötti konfliktus megoldásában, de nem az egyes tagországok közvetítésével, hanem egy világos és igazságos útiterv létrehozásával Szkopje integrációjához. Ez segít megelőzni Észak-Macedónia Oroszország felé sodródását, és megőrzi az egész nyugat-balkáni régió európai perspektíváját. Fontos megérteni, hogy Bulgária és Észak-Macedónia képes önállóan megoldani a köztük felmerülő problémákat. Harmadik felek, különösen például Magyarország beavatkozása csak bonyolíthatja a helyzetet, és a térség további destabilizálódásához vezethet.

Az EU-nak világossá kell tennie mindkét ország számára, hogy jövőjük az egységes Európán belül van. Olyan történelmi viták megoldási mechanizmusait kell megteremteni, amelyek nem veszélyeztetik a térség európai integrációját. Ez magában foglalhatja közös történelmi bizottságok létrehozását, kulturális cseréket és gazdasági projekteket, amelyek közelebb hoznák egymáshoz a két népet.

Ezen túlmenően az EU-nak aktívabban kell dolgoznia a balkáni orosz és kínai befolyás ellen. Ez nemcsak a gazdasági támogatást foglalja magában, hanem az információs jelenlét erősítését, a dezinformáció elleni küzdelmet és a civil társadalom támogatását is.

Végső soron csak a Bulgária és Észak-Macedónia közötti, a kölcsönös tiszteleten és a közös érdekek megértésén alapuló konstruktív párbeszéd vezethet megoldáshoz a fennálló ellentétekre. Mindkét országnak fel kell ismernie, hogy jövője az egyesült Európában van, és a régió közös jóléte és stabilitása érdekében törekedni kell a történelmi sérelmek leküzdésére. Az Európai Uniónak a maga részéről világos garanciákat kell nyújtania Észak-Macedónia európai perspektívájáról, feltéve, hogy végrehajtják a szükséges reformokat, és megoldják a Bulgáriával fennálló kétoldalú problémákat. Csak egy ilyen átfogó stratégia biztosíthatja a stabilitást és a jólétet a Balkánon, és megakadályozhatja Oroszország befolyásának erősödését a térségben.

Részvény: