Mégis csökkent az orosz nyomás a keleti fronton az ukrán hadsereg által egy hónapja indított kurszki betörés révén – derült ki az ukrán főparancsnok bejelentéséből. Olekszandr Szirszkij szerint az elmúlt hat napban „egyetlen métert sem haladt előre az ellenség”, azaz a Kelet-Ukrajnában az utóbbi hónapokban egyre nagyobb fölényben lévő, nagyon lassan, de folyamatosan haladó orosz erőknél is érződik a kurszki betörés hatása, amelynek nyomán Oroszországban ezer négyzetkilométert, több tucat kistelepülést vont ellenőrzése alá az ukrán hadsereg.
Korábban a hírek arról szóltak, hogy az oroszok inkább tudomásul vették az ukrán betörést, de nem akartak változtatni kelet-ukrajnai stratégiájukon, így nem hajtottak végre onnan átcsoportosítást és inkább növelték az Ukrajna elleni rakétatámadások intenzitását. Az ukránok így is nagy kockázatot vállaltak a kurszki betöréssel – amely az orosz társadalom ingerküszöbét is átvitte –, de a főparancsnok bejelentése alapján ennek már látszik az eredménye.
Szirszkij szerint ukrán részről a támadások kizárólag katonai objektumokat céloznak – igaz, az orosz hadsereg ugyanezt állítja saját, Ukrajna elleni támadásairól a 30 hónapja tartó háborúban.
Keleten az ukrán erők mindenképpen tartani akarják Pokrovszk települést, amelyet megcéloztak az oroszok, hogy onnan nagyobb eséllyel indulhassanak Donyeck megye még ukrán ellenőrzés alatt álló részei, elsősorban Kramatorszk ellen. A Pokrovszk körbezásárára törekvő orosz erők egyelőre nem értek célt.
Szirszkij szerint nőtt az esély a város megtartására és egészében csökkent az orosz tűzerő fölénye: tavaly az oroszok kilőtt lőszereinek, lövedékeinek mennyisége ötszöröse volt az ukrán erőkének, most ez az arány kétszeres lett.
Ukrán katonai vélemények szerint a kurszki betörésre adott visszafogott orosz reakció – elvégre már egy hónapja nem tudják felszámolni a támadást az orosz erők – azt mutatja, hogy Oroszországnak nagyobb lakosága és többszörös ipari kapacitása ellenére nincsenek meg a forrásai egy hosszan elhúzódó háborúhoz.
A főparancsnok elmondta, hogy a Kurszk elleni küzdelem segíthet az ország északi részének védelmében az orosz rakétatámadások ellen, amelyek civil célpontokat is érnek. A nagy hatótávolságú rakéták ellen azonban ezek nem nyújtanak védelmet, ahhoz a légvédelem erejét kell növelni nyugati segítséggel, valamint fontos lenne, hogy Ukrajna oroszországi célpontok ellen is bevethesse a nyugatról kapott, nagy hatótávolságú légvédelmi eszközeit.
Az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij korábban elmondta, hogy a kurszki területekre Ukrajna nem tart igényt, azokat a béketárgyalásokhoz szükséges erősebb alkupozíció érdekében tartja meg, ameddig szükséges, hogy az orosz erők visszavonuljanak az Ukrajnából elfoglalt területekről.