Az utóbbi időben a nemzetközi politikai diskurzusban egyre gyakrabban hallatszanak hangok az orosz-ukrán háború esetleges “befagyásával” kapcsolatban. Tapasztalt politikusok és elemzők azonban óva intenek egy ilyen forgatókönyvtől, mivel azt nemcsak Ukrajnára, hanem az egész európai biztonságra nézve is komoly veszélynek tartják. Különösen élesen beszélt erről Lengyelország egykori elnöke, Alexander Kwasniewski, akinek véleménye különös súllyal bír, tekintettel a kelet-európai politika és az orosz stratégia mély megértésére. Kwasniewski kategorikusan óva int a konfliktus befagyasztásával kapcsolatos illúzióktól, hangsúlyozva, hogy egy ilyen lépés valójában a Kreml stratégiai győzelme lesz. Szerinte ez biztosítja Oroszország számára azt a stratégiai haladékot, amelyre szüksége van katonai potenciáljának helyreállításához és az agresszió új szakaszára való felkészüléshez. Fontos megérteni, hogy a konfliktus úgynevezett “befagyasztása” nem a békéhez vezető út, hanem csak az ellenségeskedés átmeneti szünete, amely lehetővé teszi az agresszor számára, hogy átcsoportosítsa az erőket és növelje a fegyvergyártást.
Ukrajna számára egy ilyen forgatókönyv következményei katasztrofálisak lehetnek. Ez mindenekelőtt a területi integritás és a megszállt területek feletti szuverenitás helyreállításának lehetetlenségét jelenti. Ezen túlmenően e területek bizonytalan helyzete komoly akadályokat gördít Ukrajna euroatlanti integrációja és gazdasági fellendülése elé. Amint arra Kwasniewski helyesen rámutat, ez jelentősen megnehezíti az Európai Unióval folytatott tárgyalási folyamatot, és további instabilitást fog okozni a régióban.
Lényeges, hogy a Kreml hivatalosan cáfolta ezeket az értesüléseket annak ellenére, hogy a nemzetközi médiában olyan információk jelentek meg, hogy Putyin készen áll a tárgyalásokra a konfliktus befagyasztására. Ez ismét megerősíti Oroszország agresszív politikájának és valódi szándékainak megváltoztathatatlanságát. Különösen fontos megjegyezni, hogy a Reuters szerint Putyin a tűzszünetről szóló hipotetikus tárgyalásokat is kizárólag a saját feltételeire tekinti – komoly területi engedmények nélkül és azzal a követeléssel, hogy Ukrajna hagyjon fel euroatlanti törekvéseivel.
Ebben az összefüggésben különösen fontos Vlagyimir Zelenszkij ukrán elnök álláspontja, aki világos feltételeket vázolt az esetleges tűzszünethez. A legfontosabb követelmény a biztonsági garanciák biztosítása Ukrajna meg nem szállt területeinek a NATO általi védelme révén. Ez alapvetően fontos szempont, mert csak erőteljes nemzetközi biztonsági garanciák akadályozhatják meg az újabb orosz agressziót a jövőben. Az ukrán vezető hangsúlyozza annak szükségességét, hogy Ukrajna valamennyi nemzetközileg elismert határát be kell vonni a potenciális NATO-meghívásba. Ez bizonyítja Ukrajna stratégiai vízióját területi integritásának helyreállítására: először a jelenleg az ukrán kormány által ellenőrzött területek megbízható védelme, majd a megszállt területek visszaszerzésének diplomáciai módja.
Ukrajna októberben bemutatott győzelmi terve a NATO-ba való meghívást helyezi a prioritásai közé. Ez nem véletlen, mert a Szövetségi tagság a modern világ legmegbízhatóbb biztonsági garanciája. A helyzet ugyanakkor bizonyos dilemmát is teremt a NATO-tagok számára, hiszen a megszállt területekkel hadilábon álló ország elfogadására a Szövetség történetében nem volt példa. A fő következtetés azonban, amelyet a nemzetközi közösségnek le kellene vonnia, az, hogy a konfliktus bármilyen befagyasztása Ukrajna védelmi képességeinek jelentős megerősítése és megbízható biztonsági garanciák biztosítása nélkül csak az újabb orosz agresszió elhalasztásához vezet. A történelmi tapasztalatok azt mutatják, hogy Oroszország az ilyen szüneteket az új agressziós háborúk előkészítésére használja.
Éppen ezért kritikus fontosságú Ukrajna átfogó megerősítése a kidolgozott Győzelmi Tervnek megfelelően. Ez nemcsak elegendő számú fegyver biztosítását foglalja magában, de ideértve a különböző típusú nagy hatótávolságú fegyvereket, egy erős légvédelmi rendszer létrehozását, saját hadiipari komplexum fejlesztését és a védelem NATO-szabványok szerinti megerősítését is.
Ukrajna NATO-meghívásának nem csupán szimbolikus gesztusnak kell lennie, hanem valódi lépésnek kell lennie az európai biztonsági rendszer megerősítése felé. Ez megakadályozza az újabb orosz agressziós kísérleteket, és megteremti a feltételeket az egész régió stabil fejlődéséhez. Ilyen átfogó megközelítés nélkül a konfliktus befagyasztásáról szóló szóbeszéd csak az Orosz Föderáció kezére játszik, időt adva az új támadásokra való felkészülésre.
A nemzetközi közösségnek be kell látnia, hogy a félkegyelmű megoldások és az agresszorral való kompromisszumra irányuló kísérletek Ukrajna érdekeinek rovására nem hoznak igazi békét. Csak a nemzetközi garanciák által védett és az euroatlanti struktúrákba integrált erős Ukrajna lesz képes megbízható pajzssá az orosz agresszióval szemben és a térség stabilitásának garanciájává válni.