Az ukrajnai háború második szakasza. Mi lesz az EU válasza?

         Oroszország összefog és minden lehetséges erőforrást mozgósít, hogy a háború kezdete óta a legnagyobb tétet kössön a kelet-ukrajnai harcra. Az amerikai hírszerzés szerint már 60 ezer orosz katonát összpontosítottak Ukrajna keleti határán. Ukrajna az EU szövetséges államainak támogatásával a háború második szakaszára készül. A NATO-tisztviselők és más katonai szakértők egyetértenek abban, hogy ez a szakasz brutálisabb lesz – szélesebb területen, agresszívabb orosz támadásokkal és több civil áldozattal. A megszálló minden rendelkezésre álló erőt felhalmoz felszerelés és élőerő formájában. Napról napra elkezdődik ebben a háborúban a második szakasz.

         Ezúttal sok európai ország számára nem lesz lehetőség megfigyelői pozícióra. Európa agresszív Oroszország feletti győzelméhez minden EU-tagországnak konszolidálnia kell, és az orosz invázió második szakaszával egyidejűleg szimmetrikus választ kell kezdenie – az orosz gazdaság elleni „különleges gazdasági művelet” második szakaszát.

         Az orosz agresszorok gazdasági megsemmisítésének első szakasza többé-kevésbé eredményes volt, de hosszú ideig – aminek a csúcspontja Oroszország és egyes állami vállalatok technikai mulasztása lehet már 2022 májusában. Az Oroszország elleni gazdasági szankciók teljes hatása és következményei azonban csak 5-10 év múlva láthatók. És most folyik a háború Európában. Az Oroszország elleni szankciók pedig eddig nem érték el fő céljukat – a háború és az orosz agresszió megállítását Európában.

         Vlagyimir Putyin orosz vezető éppen ezért higgadtan készíti fel hadseregét az Ukrajna elleni háború második véres szakaszára annak keleti részén. Európa a mai napig minden hangos kijelentés ellenére sem tudta megállítani a háborút, és megfosztani Putyin rezsimjét azoktól az erőforrásoktól, amelyekkel szankciókkal folytathatja ezt a véres háborút. Az EU ilyen álláspontját az orosz politikusok egyenesen gyengeségnek tartják. És részben igazuk is van, hiszen Oroszország és az orosz nép csak hosszú távon fogja érezni ezeket a szankciókat.

         Ez a helyzet Putyint és politikai elitjét is arra ösztönzi, hogy a háború új szakaszáról gondolkodjanak, és ne arról, hogyan lehet leküzdeni a hatalmas élelmiszer-lázadásokat Oroszországban, vagy megakadályozni az elit rezsim elleni összeesküvését.

         Az Európai Unió országai számára ez csak egy dolgot jelent. A megalkuvás, a várakozás, a nem részvétel időszaka véget ért – ez a taktika nyilván nem vált be. Eljött a pillanat, hogy megkezdődjön Európa ellensége és zsarnoka – Oroszország – elleni gazdasági „speciális hadművelete” második szakasza.  A gazdasági fronton már felhagyni a Putyini Oroszország megfékezésére irányuló könnyed kísérletekkel, mint például az orosz egyes bankok elleni szankciók, szénvásárlási tilalom nyár végétől. De valóban agresszorról szemben gazdasági háborút hirdetni.

         Ennek a háborúnak az elemei mindenki számára ismertek:

  • teljes értékű olajembargó, amely jelentősen sújtja a megszálló fizetési mérlegét. Igen, ez egy fájdalmas döntés az európai országok számára, de teljesen valós (ahol Magyarországnak első helyen kell lennie, és nem állandóan blokkolni ezeket az uniós döntéseket);
  • az orosz gáz vásárlásának mostani maximális korlátozása és megtagadása;
  • az orosz bankokkal szembeni szankciók kiterjesztése. Ezek a szankciók végül nem lehetnek szelektívek, nem egy tucat, hanem az Orosz Föderáció mind a 350 bankjára vonatkoznak, anélkül, hogy megkerülnék őket;
  • kivétel nélkül a szárazföldi és tengeri szállítás korlátozása Európában, különösen az olajat szállító tartályhajók esetében;
  • a legerősebb másodlagos szankciók minden olyan vállalatra Kínában, Indiában, Grúziában, Törökországban és más országokban, amelyek megpróbálják segíteni a megszállót a korlátozások megkerülésében.

         Természetesen ezek a lépések ártani fognak az EU gazdaságának, és több tízmilliárd euróba kerülnek. Az európai országoknak emlékezniük kell egy igazságra: most az európai Ukrajna területén nemcsak magának Ukrajnának, hanem az egész európai világnak a sorsa dől el. Csak egy kimenetel lehetséges – vagy a világ győzelme, vagy egy harmadik világháború fenyegetése. Az Oroszország elleni hatékony szankciók valóban sokba fognak kerülni Németországnak, Franciaországnak vagy Ausztriának. De bármilyen magas is a kifizetések összege, ez még mindig kevesebb, mint az az ár, amelyet nagyszabású pusztítással és emberéletekkel kell fizetni egy Oroszország és az egész világ közötti teljes körű háborúban. Európának sajnos csak az egyike van a két lehetőség közül.

         Ez pedig azt jelenti, hogy itt az ideje elkezdeni a gazdasági különleges hadművelet második szakaszát, amikor a pénzügyi háború az agresszor ország teljes vereségéig fajul. Egyszer s mindenkorra nem engedjuk meg a Putyin-rezsim létét és bármiféle háborút egy békés és szabadságszerető Európában!

#Oroszorszag #Europa #szankciok #EU

Részvény: