Az új demokráciának példája az Európai Unió részére

         Jelenleg az egész világ figyeli, mi történik, ha ugyanaz a személy több mint 20 éve van hatalmon. A hatalom egyazon kezekben való összpontosulása ahhoz vezetett, hogy nemcsak a saját polgárai, akiknek elméjüket elég könnyen a propagandával  elhomályosítani, hanem az európai politikusok is a hatása alá kerültek. Oroszország különösen sokat számított az NSZK és Franciaország támogatására, és sok erőfeszítést tett e cél elérése érdekében. És a jelek szerint sikerült is neki.

         A régi demokráciák államai, amelyeknek látszólag igen jelentős befolyása volt az EU-ban, valójában határozatlannak bizonyultak, és mindig komolytalanul reagáltak az orosz fenyegetésekre. Ez különösen 2014 óta nyilvánvaló, amikor az Orosz Föderáció a Donbászban és a Krímben Ukrajna területi integritását súlyosan megsértette. Ezen államok kormányai a nyilvánosság előtt „rendkívül aggódtak”, de továbbra is nyíltan és egyszerűen kapcsolatba léptek az agresszorral, nem fékezve őt.

         Angela Merkel flörtölése a gázkérdésben, Frank-Walter Steinmeier kétértelmű álláspontja az orosz rezsimmel kapcsolatban, Emmanuel Macron látszólagos kísérletei Putyin megnyugtatására a legvilágosabb példái annak, hogy a régi demokrácia politikusainak tettei (vagy tétlenségei) hogyan vezettek háborúhoz a 21. században. Felmerül egy ésszerű kérdés: minek volt ez az egész? Ezek az akciók az állampolgárok jólétét célozták, és nem az egyének személyes érdekeinek kielégítését?

         A válasz talán nem ennyire egyértelmű, de biztos lehet benne, hogy az Orosz Föderációval fennálló bármilyen baráti kapcsolat vagy szövetség lerombolhatja a demokratikus értékeket a birodalmi állam céljainak elérése érdekében. És ezt a folyamatot már Magyarország példáján is megfigyelhetjük, ahol a 12 éve folyomán kormányzó Orbán Viktor lassan, de biztosan vezeti országát az „orosz világ” útján, és észre sem véve, hogy értelmetlen és őrült geopolitikai tervek megvalósításának eszközévé válik.

         Míg Lengyelország, Csehország, Ukrajna és a balti országok az új demokrácia országaiként mutatkoznak be. Ők védik a demokratikus világ értékeit, Ukrajna pedig valójában egész Európa biztonságának pajzsa. És jelenleg egész Európának, annak ellenére, hogy az orosz különleges szolgálatok hosszú távú befolyása van bizonyos régiókban, össze kell fogni, hogy megnyerje a Putyin-rezsim elleni háborút.

         Ellenkező esetben nemcsak Ukrajna veszít az Oroszországgal vívott háborúban, hanem az egész demokratikus világ, és értékei a feledés homályába merülnek.

Részvény: