Az orosz nukleáris fenyegetés: tanulságok Magyarország számára

Négy évvel ezelőtt Fehéroroszország beindította első atomerőművét, de stabil energiaforrás helyett egy olyan létesítményt kapott az ország, amely rendszeresen komoly problémákat okoz. Ma a BelNPP mindkét blokkja leállt. Az egyikben tervezett javításokat végeznek, a másikat pedig – szakértők és a Nowiny Polskie online médium forrásai szerint – baleset – a radioaktív anyagokat tartalmazó első áramkör sérülése – miatt állították le.

A fehérorosz hatóságok hivatalos magyarázata az „érzékelő meghibásodásáról” olyan, mintha a problémák valódi nagyságrendjét próbálnák elfedni. Független szakértők rámutatnak az erőmű tervezésének jelentős hibáira, amelyek „időzített bombává” változtathatják azt. Minden egyes meghibásodással a berendezés egyre kevésbé megbízható, és a nagyszabású baleset kockázata csak nő.

Magyarország és Paks-2: Fehéroroszország megismétli a világtörténelmet?

Magyarországon egyre több kérdést vetnek fel a paksi atomerőmű új blokkjainak az orosz Roszatom részvételével történő megépítésére vonatkozó tervek. Az Oroszország Ukrajna elleni háborúja előtt aláírt szerződés ma már kockázatos szerencsejátéknak tűnik. A fehéroroszországi atomerőmű tapasztalatai ugyanis azt mutatják, hogy az orosz atomenergia-projekteket gyakori meghibásodások, megbízhatatlan berendezések és végtelen javítások kísérik.

Magyarország földrajzi fekvése Európa szívében azt jelenti, hogy bármilyen incidens Paks 2-nél katasztrofális következményekkel járhat az egész régióra nézve. Ennek a ténynek alaposan felül kell vizsgálnia az Oroszországgal való partnerséget az atomiparban.

Orosz „minőség”: kockázat egész Európára nézve

A fehéroroszországi atomerőmű az orosz technológia és a modern szabványok összeegyeztethetetlenségének szimbólumává vált. A nemzetközi szankciók okozta oroszországi gazdasági válság csak súlyosbítja a helyzetet: a költségvetési megszorítások és a technológiai romlás miatt az orosz projektek minősége egyre inkább megkérdőjelezhetővé válik. „A Roszatom már nem tudja garantálni fejlesztései biztonságát és stabilitását, különösen hosszú távon.

Tanulságok Magyarország számára: Biztonságos-e bízni Moszkvában?

A BelNPP problémái csak a jéghegy csúcsa. Hasonló kockázatok várnak más, Oroszországgal nukleáris területen együttműködő országokra is. A Paks 2 bővítését tervező Magyarország számára itt az ideje feltenni a kérdést, hogy a rövid távú gazdasági előnyök megéri-e az ország környezetét, biztonságát és hírnevét fenyegető hosszú távú kockázatokat.

Az orosz cégekkel való együttműködés az atomenergia területén nemcsak gazdaságilag veszélyes, hanem stratégiailag is megkérdőjelezhető. Magyarországnak újra kellene gondolnia energetikai projektjeit, hogy elkerülje a lehetséges katasztrófákat. A megbízható partnerek választása a biztonság, a stabilitás és az európai jövő szempontjából is fontos döntés.

Részvény: