Az orosz gazdaság továbbra is mélypontra süllyed: a Gazprom nem fizet osztalékot 2021-re

         Az éves közgyűlésen a Gazprom részvényesei megtagadták a 2021-es osztalék kifizetését. A részvényesek azzal indokolták döntésüket, hogy idén nem célszerű osztalékot fizetni, mert a Gazprom prioritásai jelenleg „a beruházási program végrehajtása, beleértve az Orosz Föderáció régióinak elgázosítását, valamint a jövő télre való felkészülés”. – mondta Famil Sadigov, a Gazprom adminisztráció vezetője.

         Ez a helyzet azonban inkább hasonlít ahhoz, hogy a Gazprom fokozatosan a nemteljesítés felé halad. Mind magát a döntést, hogy nem fizetnek osztalékot, mind annak következményeit a részvények árfolyamának több mint 30%-os meredek csökkenésének és a tőzsde összeomlásának formájában. És nem ez az első ilyen helyzet az elmúlt hat hónapban. Az orosz tőzsde mesterséges „kómájából” való kilépés másnapján, 2022. március 25-én a Gazprom részvényei értékük 12,2%-át estek, ami kapitalizációt tekintve 732 milliárd rubelt jelentett mínuszban. A részvények legutóbbi esése legalább 1500 milliárd rubel csökkenti a Gazprom költségét.

         Az Oroszország által indított háború miatt csak február 24-én éjjel mintegy 150 milliárd dollárt veszített az orosz tőzsde. A katonai agresszió gazdasági következményei már a teljes háború kitörése előtt megmutatkoztak az orosz tőzsdén: 2022 elején már a tőzsde összeomlása volt a kelet-ukrajnai helyzet eszkalálódása és a teljes körű invázió lehetőségéről való hírek miatt. Oroszország immár ötödik hónapja naponta ágyúz polgári célpontokat Ukrajnában, és globális élelmiszerválságot provokál, ami minden okot ad arra, hogy terrorista államnak tekintsük, és ez pedig még nagyobb gazdasági stagnáláshoz vezet.

         A részvényesek azon kifogásai, hogy a ki nem fizetett osztalékot beruházási programok kidolgozására és a régiók elgázosítására fordítják, csak egy újabb kísérlet a szomorú helyzet eltitkolására és a pénz államon belül tartására. Rendkívül kicsi a valószínűsége annak, hogy a befektetők meglátják osztalékukat, mivel a Gazprom állami tulajdonban lévő vállalat, és Oroszország, mint tudják, már fizetésképtelenné vált. Ahogy az várható volt, az állapotot követve az üzletmenet is ugyanebbe az irányba halad.

         Annak ellenére, hogy a jelenlegi szankciók már most is károkat okoznak az orosz gazdaságban, és a lakosság különböző rétegei érzik ezeket a következményeket, nyilvánvaló, hogy ez még csak a kezdet, és az agresszor gazdaságára nehezedő nyomás csak nőni fog. A Gazprom csődje, amelynek lehetősége már nem tűnik olyan elérhetetlennek, Oroszország újabb kudarca és a gazdaság évtizedekkel ezelőtti leépülése lesz.

         A gázembargó, amely egyes becslések szerint a hetedik szankciócsomag részeként kerülhet bevezetésre, segítheti a Gazpromot a csőd elérésében és ezzel az orosz gazdaság lebuktatásában. Ebben az esetben az agresszor nemcsak az egyik fő bevételi forrását fogja elveszíteni, hanem a gazdaságára is komoly csapást szenved. Ugyanakkor azok az országok, amelyek korábban orosz gázt vásároltak, lehetőséget kapnak a szállítók diverzifikálására és energiapiacuk megerősítésére. Ezért a gázembargó szükséges intézkedés, amely közelebb hozza a demokratikus világ győzelmét a terrorista Oroszország felett.

#Oroszorszag #Gazprom #Famil_Sadigov

Részvény: