Az illegális annektálás második évfordulója: harc a területekért és a szabadságért
2022. szeptember 30-a az Orosz Föderáció Ukrajna elleni agressziójának következő szakaszának szimbólumává vált. Akkor Vlagyimir Putyin jelentette be négy ukrán régió – Donyeck, Luhanszk, Herszon és Zaporozsje – úgynevezett “annektálását”. A világközösség azonban azonnal megértette, hogy ez a kísérlet Ukrajna szuverén területek elfoglalásának legalizálására nem más, mint a nemzetközi jog durva megsértése.
Az ENSZ Alapokmányának és a nemzetközi rend megsértése
Az Oroszország által végrehajtott annektálás sérti az ENSZ Alapokmányának egyik legfontosabb alapelvét – a szuverén államok belügyeibe való be nem avatkozás és területi integritásuk tiszteletben tartása. A nemzetek közössége évtizedeken át a kölcsönös tiszteleten és a jogállamiságon alapuló nemzetközi rendet épített ki, amelyet az orosz agresszió igyekszik lerombolni. Az annektálás nem csupán Ukrajna területének megsértése, hanem a globális biztonság elvei elleni támadás.
Világreakció: elutasítás és szankciók
Egyetlen nemzetközi jogot tiszteletben tartó ország sem ismerte el Oroszország követeléseit a megszállt területekkel szemben. A világ határozottan elutasítja, hogy Oroszország részeként ismerje el a Krímet és négy regiót. Az erős nemzetközi szankciók, a diplomáciai nyomás és a nemzetközi partnerek Ukrajna támogatása megerősíti, hogy Ukrajna nem marad egyedül ebben a küzdelemben. Ukrajna küzdelme a nemzetközi jogrendért folytatott küzdelem, amelytől minden ország biztonsága függ.
Ukrajna álláspontja: a területi integritás mindenekelőtt
Ukrajna mindig is kiállt és ki fog állni határai sérthetetlenségének elve mellett. Területért cserébe békeajánlatok nem fogadhatók el. Az ukrán társadalom és az ország vezetése egyöntetűen elutasítja az ilyen kompromisszumokat, mert a területek elvesztése miatti béke csak erősíti az agresszort, és veszélyezteti az egész térség jövőjét.
A megszállás következményei: terror és tönkretétel
Az orosz megszállás szörnyű következményekkel járt Ukrajna földjére: az emberi jogok tömeges megsértése, a gazdasági infrastruktúra lerombolása, a civil lakosság elleni üldözés és elnyomás. Az úgynevezett “orosz világ”, amelyet Moszkva próbál rákényszeríteni, a terror és az erőszak rendszerének bizonyult, amelytől az emberek szenvednek.
Diplomáciai és katonai harc a területek helyreállításáért
Ukrajna továbbra is mindent megtesz, hogy visszaszerezze megszállt területeit mind a diplomáciai fronton, mind a harctéren. Ukrán fegyveres erők folyamatosan ellentámadást hajtanak végre és felszabadítanak a szülőföldeket a megszállók alól. Kijev diplomáciai munkája sem áll meg, Ukrajna pedig folyamatosan emlékezteti a világot a területi integritáshoz való törvényes jogaira.
Az illegális annektálás második évfordulója emlékeztet arra, hogy fenn kell tartani a nemzetközi egységet az agresszor elleni küzdelemben. Ukrajna következetesen halad határai helyreállításának útján, és ebben a világközösség is támogatja. Ez a küzdelem nemcsak a területekről szól, hanem a jogállamiságon és az emberi jogok tiszteletben tartásán alapuló világrend jövőjéről is.