Miközben Ukrajna továbbra is hősiesen küzd az orosz agresszió ellen, az európai bürokrácia a jelek szerint megrekedt saját eljárásaiban, ami azt kockáztatja, hogy aláássa a háború menetét meghatározó létfontosságú támogatást. Már két hónapja, hogy a G7-országok vezetői, köztük Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ünnepélyesen megígérték, hogy hozzávetőleg 50 milliárd dollár értékben pénzügyi mentőövet biztosítanak Ukrajnának. Ezt az összeget a befagyasztott orosz vagyon kamatából kellett volna megszerezni év végéig. A hangos kijelentések ellenére azonban az Európai Unió még nem tette meg a kezdeményezés végrehajtásához szükséges lépéseket.
Az idő telik, és Ukrajna pénzügyi helyzete egyre kritikusabb. A késedelmes napok nem csupán számok a költségvetésben, ez egy elveszett lehetőség a területek védelmére, ukrán katonák és civilek ezrei vannak veszélyben az agresszorral szembeni hatékony ellenállás forrásainak hiánya miatt.
A G7 döntése, hogy orosz eszközökből származó kamatot használnak fel, kreatív kompromisszum volt. Az Egyesült Államok, Kanada és Nagy-Britannia egy radikálisabb megközelítést szorgalmazott – a 300 milliárd dollárnyi befagyasztott vagyon elkobzását. Konszenzus hiányában azonban csak a kamat felhasználásáról döntöttek, ami így is jelentős összeget tesz ki – megközelítőleg Ukrajna éves költségvetési hiányát.
Ennek a döntésnek a jelentőségét nem lehet túlbecsülni. Először is lehetővé teszi Ukrajnának, hogy kritikusan szükséges pénzügyi támogatásban részesüljön anélkül, hogy további terheket róna az EU vagy az Egyesült Államok adófizetőire. Másodszor, a kamatkivonás jogi kereteinek és a pénzeszközök felhasználásának nyomon követésének mechanizmusának megteremtése megalapozza a befagyasztott vagyon tőkeösszegének esetleges jövőbeni jóvátételként való felhasználását.
Ennek a fontos döntésnek a végrehajtása azonban megrekedt. Sem Olaf Scholz német kancellár, sem Emmanuel Macron francia elnök, de még maga Ursula von der Leyen sem kezdeményezte annak végrehajtását. Ez olyan helyzethez vezetett, hogy a vonatkozó uniós jogszabályok nélkül az USA sem léphet fel, mivel finanszírozásukat inkább kiadásnak tekintik, mintsem valós forrásokkal fedezett hitelnek.
Az EU részéről a késedelem okai különbözőek. A legszembetűnőbb az európai parlamenti választások és a nyári vakáció utáni bürokratikus tehetetlenség. Ráadásul Brüsszel elakadt a Bizottság új összetételének megalakításáról szóló tárgyalásokon. Mindezek az okok azonban ürügynek tűnnek, amikor az egész ország és lakosságának sorsa forog kockán.
Ukrajna számára a segélynyújtás késedelme nem csupán elhalasztott tervek vagy átmeneti nehézségek. Ezek elveszett területek, lerombolt városok és falvak, katonák és civilek ezrei élete, akiket veszély fenyeget az agresszorral szembeni hatékony ellenálláshoz szükséges erőforrások hiánya miatt. Minden nap megfelelő támogatás nélkül további áldozatokat és szenvedést jelent az ukrán nép számára.
Ukrajna immár több mint két éve hihetetlen rugalmasságról, elszántságról és hatékonyságról tesz tanúbizonyságot az orosz agresszió elleni küzdelemben. A közelmúltban az ukrán fegyveres erők még át is tudták vinni a háborút Oroszország területére, megváltoztatva a konfliktus dinamikáját. Ez az alkalmazkodás és a sokkal erősebb ellenséggel való szembenézés képessége megfelelő támogatást érdemel a nyugati partnerektől. Kétségtelen, hogy jogos aggodalmak merülnek fel a kijevi kormányzással és a biztosított források felhasználásának nyomon követésére szolgáló szilárd mechanizmusok létrehozásának szükségességével kapcsolatban. Ezek azonban technikai problémák, amelyek megfelelő felügyeleti mechanizmusokkal megoldhatók, nem pedig a tétlenség okai.
Az EU-nak és partnereinek haladéktalanul fokozniuk kell erőfeszítéseiket az ígért segítség végrehajtására. Ez magában foglalja a szükséges jogszabályok elfogadásának folyamatának felgyorsítását az EU-ban, a pénzeszközök felhasználásának nyomon követésére szolgáló hatékony mechanizmusok létrehozását, az EU, az Egyesült Államok és más partnerek közötti fellépések összehangolását a segélyek gyors megérkezésének biztosítása érdekében, valamint a kommunikáció megerősítését Ukrajnával az átláthatóság és az erőforrások hatékony felhasználása érdekében.
Az EU és partnerei által Ukrajnának ígért segélynyújtás késése elfogadhatatlan, tekintettel a fronton és az ország gazdaságában kialakult kritikus helyzetre. Minden késés napja életekbe és területekbe kerül. Az EU-nak bizonyítania kell, hogy képes gyorsan és határozottan fellépni, ha az alapvető európai értékek és a kontinens biztonsága forog kockán.
Ukrajna bebizonyította, hogy elkötelezett az európai eszmék mellett, és kész megvédeni azokat hatalmas áldozatok árán. Most Európán a sor, hogy bebizonyítsa, kész a viszonzásra azzal, hogy a megígért támogatást további késedelem nélkül biztosítja. Ez nem csak a pénzügyi támogatás kérdése, hanem a szolidaritás, a felelősség, a szabadság és a demokrácia közös értékei iránti elkötelezettség kérdése.