Az ukrán hadsereg által végrehajtott támadás következtében hat napon keresztül lángolt a Krím-félsziget legnagyobb kapacitású olajtermék-átrakodó létesítménye. A tűz következményei súlyosak, a helyi hatóságok csak most jelentették be a helyzet stabilizálódását – közölte a BBC orosz kiadása.
A CyberBoroshno ukrán OSINT-projekt által közzétett műholdas felvételek tanúsága szerint jelentős károk keletkeztek a feodoszijai olajraktárban. A képek alapján látható, hogy a létesítmény területén található olajtároló létesítményekből 8 teljesen megsemmisült, összesen pedig 12 megrongálódott. Emellett a kiszolgáló épületek is lángra kaptak, illetve az összekötő csővezeték megrongálódása miatt a teljes terminál használhatatlanná válhatott.
A robbanássorozat és az azt követő, több napig tomboló tűz október 7-én éjszaka kezdődött. Az Ukrán Fegyveres Erők vezérkara közleményben erősítette meg, hogy csapást mértek a tengeri olajterminálra, amely a Krím-félsziget legnagyobb kapacitású olajtermék-átrakodó létesítménye.
Szakértői vélemények szerint az ilyen jellegű tüzeket gyakorlatilag lehetetlen eloltani, amíg az összes tárolt olajtermék el nem ég. A biztonsági intézkedések részeként több mint ezer embert kellett evakuálni a közeli lakóövezetekből.
A krími hatóságok csak hat nappal a tűz kitörése után, szombaton jelentették be, hogy sikerült stabilizálni a helyzetet. Igor Tkacsenko, a város vezetője közölte: „A kitelepített lakosok többsége már hazatért.” Hozzátette ugyanakkor, hogy a rendkívüli állapotot még nem oldották fel, és a tűz következményeinek felszámolása továbbra is folyamatban van.
A pontos károk, Oroszország anyagi vesztesége egyelőre ismeretlen, de az már megállapítható: ez volt az orosz-ukrán háború során a legsúlyosabb csapás orosz ipari létesítmény ellen.