A nemrég bemutatott európai védelmi stratégia a kiadások mellett az EU hadiiparát is felpörgetné, és protekcionista intézkedéssel csökkentené a jelenleg magas amerikai katonai import részesedését. A Trump-adminisztráció nem örül, szerintük ez illetlenség.
Washingtonban nem örülnek annak, hogy az Európai Unió védelmi Fehér Könyve alapján kirajzolódó stratégiája szerint kevesebb amerikai fegyvert venne a kontinens – írja a tisztviselőkre hivatkozó Reuters.
Jóllehet az Egyesült Államok részéről visszatérő, és a Trump-adminisztráció alatt egyre erősödő követelés az európaiak felé, hogy költsenek védelemre és vegyenek fegyvereket, ám amikor ezt saját piacról akarják lebonyolítani a hadiiparuk fellendítésével, az már sokkal kevésbé talál pozitív fogadtatásra.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter a Reuters szerint tudtára adta litván, lett és észt kollégájának, hogy az USA továbbra is részt kíván venni az uniós országok védelmi beszerzéseiben, és negatívan értékelné az amerikai vállalatok kizárását az európai tenderekből. A hírügynökség forrásai szerint
Rubio „illetlenségnek” találja az Egyesült Államok kizárását.
A lap forrásai szerint Rubio a héten esedékes NATO-külügyminiszterek találkozóján Brüsszelben foganatosítaná elvárásait partnereivel szemben.
A külügyminisztérium szóvivője szerint Trump üdvözli az európai szövetségesek közelmúltbeli erőfeszítéseit, hogy „megerősítsék védelmi képességeiket és felelősséget vállaljanak saját biztonságukért”, de óva intett attól, hogy olyan új akadályokat hozzanak létre, amelyek kizárják az amerikai vállalatokat az európai védelmi projektekből. „A transzatlanti védelmi ipari együttműködés erősebbé teszi a szövetséget” – mondta a szóvivő.