Úgy tűnik, tényleg megpróbálják megvalósítani Trump gázai Riviéra-tervét, mégpedig palesztinok nélkül. Az előkészítő diplomáciai lépéseket legalábbis megtették.
Amerikai és izraeli tisztviselők három kelet-afrikai ország kormányzatával is felvették a kapcsolatot, hogy Gázából kitelepített palesztinok odaszállításának lehetőségéről tárgyaljanak – tudta meg az AP.
Trump tervéről itt írtunk részletesen.
Az AP szerint Szudán és Szomália mellett az utóbbitól elszakadt Szomáliföld is lehetséges célország Trump és a tervet, mint „merész víziót” támogató izraeli miniszterelnök, Benjamin Netanjahu szemében. Szudáni tisztviselők megerősítették, hogy sor került ilyen tárgyalásokra, de közölték, hogy elzárkóztak a felvetés elől, míg a szomáliai és szomáliföldi illetékesek tagadták, hogy tudnának ilyen megkeresésről.
A Fehér Ház és az izraeli kabinet nem kommentálta az AP értesüléseit. Ugyanakkor az izraeli pénzügyminiszter, Bezalel Smotrich, aki régóta propagálja a palesztinok „önkéntes” kitelepülését, a héten beszélt arról, hogy kormánya dolgozik lehetséges kivándorlási célországok azonosításán, és a védelmi minisztérium égisze alatt komoly „kivándorlási részleg” is szerveződik.
Nyilvánvaló, hogy az izraelieknek és amerikaiaknak nehéz dolguk lenne, ha „önkéntes” távozásra akarják rávenni a palesztinokat, ám a források szerint a befogadó országok kormányzatának meggyőzésére beválhatnak a diplomáciai, gazdasági és védelmi ösztönzők együttes alkalmazása. Trump elnök előző ciklusa során ilyen stratégiával érte el, hogy több arab állam – köztük Szudán – normalizálja kapcsolatát Izraellel, az úgynevezett Ábrahám-megállapodások keretében.
Az értesülések szerint Szudán mindenesetre azonnal és kategorikusan elutasított minden, a palesztin nép áttelepítésére irányuló javaslatot. Szomáliföldet viszont akár szuverenitása elismerésével is megpróbálhatná lekenyerezni, igaz, ez egyelőre csak találgatás.
Szomália hivatalosan kifejezetten támogatja a palesztinokat, és azon a múlt heti konferencián is képviseltette magát Kairóban, ahol több arab állam közösen állt ki Trump terve ellen, alternatív javaslatot mutatva be, amit az amerikaiak utasítottak el.
Trump „közel-keleti Riviéra” tervét eddig is éppen azért érte a legtöbb kritika, mert az feltűnően nem számolt a Budapestnél kisebb területen élő mintegy kétmillió palesztin jelenlétével, sorsával. Az amerikai elnök ezekre a felvetésekre odavetve válaszolt, arra utalva, hogy terve szerint a palesztinok is egy „gyönyörű környéken” élhetnének.