Miközben Ukrajna egy újabb fűtési szezonra készül a teljes háború közepette, a hírszerzés új fenyegetést jelez az orosz agresszor részéről. Az ukrán hírszerzés információi szerint Oroszország a téli időszak előestéjén támadásokat tervez Ukrajna atomenergetikai létesítményei ellen. Ez a riasztó hír nemcsak Ukrajnában, hanem egész Európában is komoly aggodalomra ad okot, mert egy ilyen támadás következményei az egész kontinensre nézve katasztrofálisak lehetnek.
Andrej Szibiga ukrán külügyminiszter közleményt adott ki, amelyben részletesen ismertette az orosz támadások lehetséges célpontjait. Szerinte az orosz hadsereg célba veheti az ukrán atomenergetikai ipar biztonságos működése szempontjából kritikus fontosságú atomerőművek és átviteli alállomások elosztó berendezéseit. Ez az információ hangsúlyozza a helyzet súlyosságát, és jelzi a nemzetközi közösség azonnali fellépésének szükségességét.
Az ukrán hatóságok nem titkolják aggodalmukat a globális következményekkel járó nukleáris incidens nagy kockázatával kapcsolatban. Ezzel kapcsolatban Ukrajna a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséghez (NAÜ) fordult azzal a kéréssel, hogy biztosítsa a missziók állandó, kiterjesztett jelenlétét minden olyan nukleáris létesítményben, amely az orosz hadsereg célpontjává válhat. Ez a felhívás fontos lépés a nukleáris létesítmények biztonságának megerősítése és az esetleges katasztrófa megelőzése felé.
A helyzet még feszültebbé válik, tekintettel az Energoatom cég jelentéseire, amelyek szerint kevesebb mint egy hónap alatt több mint 100 orosz rakéta és drón repült az ukrán atomerőművek közelében. Ezek a statisztikák szemléletesen illusztrálják a fenyegetés mértékét, és hangsúlyozzák a “példátlan veszélyt” nemcsak Ukrajna, hanem egész Európa számára. Az Energoatom hangsúlyozza, hogy eddig egyetlen ország a világon nem folyamodott ilyen lépésekhez a nukleáris létesítményekkel kapcsolatban, ami ismételten hangsúlyozza Oroszország fellépésének bűnöző jellegét.
Elemzők azt sugallják, hogy a Kreml ezen lépései egy új stratégia részét képezhetik, amely felváltja a korábbi nukleáris fenyegetéseket. Az American Institute for the Study of War (ISW) a The Washington Post adataira hivatkozva arról számolt be, hogy Oroszország felülvizsgálja nukleáris fenyegetéseinek hatékonyságát az Ukrajna támogatásáról folyó nyugati politikai viták befolyásolása összefüggésében. A WP által idézett meg nem nevezett orosz tisztviselő azt mondta, hogy az orosz hatóságok felismerték a nukleáris fenyegetés hatástalanságát, amely “senkit nem ijeszt meg”. Ráadásul egy magas diplomáciai körökben szoros kapcsolatokkal rendelkező orosz tudós azt állítja, hogy még Oroszország globális déli partnerei is elégedetlenek Moszkva nukleáris fenyegetéseivel.
Alekszandr Harcsenko energetikai elemző kockázatelemzésében kiemelt figyelmet fordít a hazai atomerőművek nyitott elemeire. Szerinte jelenleg Ukrajnában a fűtési szezonra a legnagyobb veszélyt az oroszok esetleges támadásai jelentik az atomerőművek nyitott elosztóberendezései ellen. A szakértő megjegyzi, hogy “ezt az elképzelést az orosz televízió aktívan tárgyalja, ami jelzi annak valóságát és relevanciáját az agresszor számára”. Harcsenko azt is előrevetíti, hogy az ukránok otthonaiban a közelgő télen nem lehet elkerülni az áramszüneteket. Az áramszünetek időtartama az üzemben lévő atomerőművi blokkok számától, a sérült kapacitások helyreállításától, a fagy intenzitásától, valamint az Orosz Föderáció által az ukrán energiaipar elleni esetleges újabb támadásoktól függ. A szakértő fontos kérdést vet fel az atomerőművi kapcsolóberendezések megfelelő védelmének hiányával kapcsolatban, jelezve, hogy az Energetikai Minisztériumhoz és az Energoatom céghez kell fordulni tisztázásért.
Vlagyimir Zelenszkij ukrán elnök az ENSZ Biztonsági Tanácsában szeptember 24-én tartott beszédében megerősítette a fenyegetés súlyosságát, mondván, Oroszország három ukrán atomerőmű megtámadására készül a tél beállta előtt. Az ukrán vezető hangsúlyozta, hogy a szavait bizonyítékok támasztják alá, ami súlyt ad ezeknek a kijelentéseknek a nemzetközi színtéren.
A Kreml ezen lépései egyértelműen azt a bűnözői szándékot mutatják, hogy humanitárius válságot provokáljanak Ukrajnában, hogy a téli időszakban fokozzák a civil lakosság szenvedését. Az orosz energiaterror végső célja, hogy aláássa az ukránok morálját, és rávegye Kijevet, hogy Putyin feltételei szerint “békét” kössen. E cél elérése érdekében a civil infrastruktúra elleni támadásokat információs támadások kísérik, amelyek célja a pánik és a dekadens érzelmek terjesztése az ukrán társadalomban.
Fontos megérteni, hogy az atomerőmű elleni esetleges csapások nemcsak az ukránokra, hanem az egész európai kontinensre is veszélyt jelentenek. Lehetetlen lokalizálni egy sugárkatasztrófa környezeti következményeit, ami ezt a fenyegetést globális problémává teszi. Éppen ezért az ENSZ-tagországoknak minden befolyást be kell vetniük, hogy rákényszerítsék a Kremlet, hogy hagyjon fel bűnözői szándékaival. E fenyegetések fényében nyilvánvalóvá válik, hogy a Kreml zsarolására a legjobb válasz Ukrajna védelmi képességeinek megerősítése. Minél határozottabban száll szembe az agresszor állammal, annál hamarabb Moszkva szabadul meg azoktól az illúzióktól, amelyek energiaterrorral vagy más módon megadásra kényszerítik az ukránokat. A nemzetközi közösségnek be kell látnia, hogy Ukrajna támogatása harcában nemcsak szolidaritás kérdése, hanem globális biztonság kérdése is.