A putyinizmus mint a sztálinizmus és a nácizmus modern követője

         Európa ma ünnepli a sztálinizmus és a nácizmus áldozatainak emléknapját – a sztálinizmus és a nemzetiszocializmus totalitárius ideológiáinak áldozatainak nemzetközi emléknapját. Ezt a napot az Európai Unió országaiban minden évben augusztus 23-án, az Európát titkos kiegészítő jegyzőkönyvek segítségével két érdekszférára osztó Molotov-Ribbentrop paktum aláírásának napján ünneplik.

         „A sztálinizmus és a nácizmus agresszióival összefüggésben elkövetett tömeges deportálások, gyilkosságok és fogva tartások a háborús és az emberiség elleni bűncselekmények kategóriájába tartoznak. A nemzetközi jog szerint az elévülés nem terjed ki a háborús bűnökre és az emberiesség elleni bűncselekményekre” – ezekkel a balti államok szavaival fogalmaztak abban a javaslatban, amely az Európai Parlament „Európa-tudat és totalitarizmus” Nyilatkozatának alapja lett, amely ezt a napot az emlékezés napjává nyilvánította.

         És milyen jól éltek az európai országok, amikor végre – bár életek milliói árán – sikerült legyőzniük ezt a szörnyű háborút és annak következményeit. De a nyilvánosság legnagyobb sajnálatára még mindig vannak olyan országok Európában, amelyeket még mindig lenyűgöz a sztálinista és náci ideológia, amelyek még mindig kanonizálják saját vezetőiket, amelyek osztják Sztálin és Hitler nézeteit a gyengébb országok és népek leigázásával, területek terjeszkedésével, egy új „élettér” meghódításával kapcsolatban. És továbbra is beszélni fogunk Putyinról és az ő „putyini” Oroszországról.

         A sztálinizmus és nácizmus áldozatainak európai emléknapja alkalmából éles bírálatot fogalmazott meg az Európai Unió Bizottságának vezetője, Ursula von der Leyen német politikus az orosz államfővel, Vlagyimir Putyinnal szemben.

         „Idén Putyin visszaadta Európának a háború borzalmait, és emlékeztetett minket, hogy a világot nem lehet természetesnek venni” – mondta az Európai Bizottság vezetője. Oroszország Ukrajna elleni háborúja törvénytelen és indokolatlan – hangsúlyozta. És valóban, mert Putyin háborúja Ukrajna, Európa egyik országa ellen egy háború az ukrán államiság és nép megsemmisítéséért. Legutóbb Hitler tette ezt Európa országaival, ráadásul a modern Oroszország a sztálini Szovjetunió számos gyakorlatának ideológiai örököse és utódja.

         A modern orosz propaganda tehát mindenekelőtt a valóság eltorzítására, az idegen együttélési ideológiák alaptalan megalázására, a feketére (minden idegen) és fehérre (minden sajátja) való felosztásra irányul, azt a meggyőződést keltve, hogy a modern orosz nemzet magasabb az európai kulturális értékeknél. Az áldozat-ország katonáinak kriminalizálása és az ellenálláshoz való joguk megtagadása tipikus totalitárius gyakorlat, amelyhez a Szovjetunió és a Harmadik Birodalom az általuk kirobbantott agresszív háborúk során folyamodott, most pedig a meggyilkolásra szólít fel.  Az ukrán katonák gyilkolásához felhivások az orosz állami csatornákról is hallanak, amiből arra következtethetünk, hogy ez a modern orosz ideológia egyik eleme.

         Általánosságban elmondható, hogy ha összehasonlítja ezeket az ideológiákat az orosszal, sok közös vonást láthat:

         • Az elfogott „azoviak” (ukrán zászlóalj) Jelenovkában történt meggyilkolása a katyni bün megismétlése (lengyel tisztek lelövése Sztálin és Berija közös parancsára).

         • Az „azoviak” ellen augusztus 24-én bejelentett per az 1930-as évek „népellenségei” sztálini pereinek megismétlése.

         Az ilyen dolgoknak semmi közük a demokráciához és a valódi igazságossághoz. De nemcsak a demokráciák szenvednek a totalitarizmustól, hanem maga a lakosság is, amely keserűségben, tudatlanságban és hisztériában él – olyan állapotban, amikor könnyű őket manipulálni, mint engedelmes bárányokat. Ezért a „putyinizmus” egy olyan betegség, amely nem csak a külső ellenségre, hanem a saját lakosságára is irányul – hogy agymossák propagandával, történelem elferdítéssel, szupernemzetbe vetett hittel stb. Ma különösen a hivatalos Oroszország meszeli ki, idealizálja a sztálinizmust, hőssé teszi támogatóit, példaképül állítja, és kigúnyolja áldozatainak emlékét. A sztálinizmus tiltakozóit pedig démonizálják és becsmérlik. Ahogy nemrég Dugin lányával történt. Mert a nácizmus, a sztálinizmus és a putyinizmus olyan ideológiák, amelyek megölik még hűséges híveiket, hogy nyilvános hisztériát szítsanak.

         „Ukrajna polgárai életüket adják azért, hogy megvédjék azokat az értékeket, amelyeken Uniónk alapul” – hangsúlyozta az Európai Bizottság vezetője. Ezért teljesen logikus lesz, ha Ukrajna a fasizmus (vagy modern szóhasználattal a „putyinizmus”) felett aratott újabb győzelmet követően, és Ukrajnának az EU-tagországok sorába való felvétele után felajánlja ennek a nyilatkozatnak a kiterjesztését a sztálinizmus, a nácizmus és a putyinizmus áldozataira.

#putyinizmus #putin #sztalinizmus #nacizmus

Részvény: