A magyar kormány kitart: nem lép ki az orosz kémbankból

A kelet-európai tagok közül szinte mindenki kilépett a Moszkvából Budapestre költöztetett Nemzetközi Beruházási Bankból (NBB).

Románia és Csehország már korábban jelezte, hogy otthagyja a Nemzetközi Beruházási Bankot (NBB), most egy közösen kiadott közleményben Lengyelország, Szlovákia és Bulgária is bejelentette, valamennyien kilépnek a pénzintézetből.

Annak legnagyobb részvényese így Oroszország lesz, a második legnagyobb pedig Magyarország, amely továbbra is kitart. Oroszország és Magyarország mellett olyan tagok maradtak a bankban, mint Mongólia, Kuba és Vietnám. A kilépők az Ukrajna ellen indított invázióval indokoltál lépésüket – írja a Forbes.

Az orosz hátterű beruházási bank 2019-ben Moszkvából tette át a székhelyét Budapestre, amely ellen az amerikai diplomácia tiltakozott is. A bank egy sor előjogot kapott a magyar kormánytól, tisztségviselői például diplomáciai mentességet is élveznek. A bankot kezdettől gyanakvás vette körül, mondván, akár az orosz szolgálatok is küldhetnek ide munkatársakat, ugyanakkor a pénzintézet többször tiltakozott a “kémbank” megnevezés ellen.

A pénzintézetet nem érintik az eddig az orosz invázió miatt hozott szankciók, mert az az Egyesült Nemzetek Szervezeténél (ENSZ) van bejegyezve. A magyar kormány többek között ezzel érvelt amellett, hogy nem tervezi, hogy kilépne. 

https://www.napi.hu/nemzetkozi-vallalatok/nemzetkozi-beruhazasi-bank-nbb-szankcio.747405.html

Részvény: