A Kreml kudarca Kurszk mellett: mit mutat valójában, és milyen következményekre számíthataz Orosz Föderáció

Ma már senki előtt nem titok, hogy a Kurszk régióban és Oroszország más határ menti régióiban aktuális események komoly kihívás elé állítják az orosz kormányzat teljes vertikumát. A jelenlegi helyzet aláássa a hazai stabilitást, és jelentősen rontja Oroszország hírnevét szövetségesei és szatellitjei körében. A Kreml és maga Vlagyimir Putyin elnök igyekszik lekicsinyelni a helyzet súlyosságát, és olyan természeti katasztrófákhoz hasonlítja, mint az elmúlt években Oroszországot sújtó nagyszabású tüzek és árvizek. Ez tükröződik az evakuált polgároknak fizetett csekély összegekben, valamint a jelzálog- és hitelfizetési moratóriumra vonatkozó javaslatokban az érintett területeken.

Az evakuálás mértéke azonban, amely egyes adatok szerint már csak a Kurszk régióban mintegy kétszázezer embert érintett, azt jelzi, hogy a helyzet messze túlmutat egy normális természeti katasztrófa határain. Sőt, fennáll annak a lehetősége, hogy ez a válság átterjed a Brjanszki és a Belgorodi körzetekre is.

Az evakuált lakosság támogatását célzó egyértelmű cselekvési terv hiánya jelzi a kormány felkészületlenségét a probléma hosszú távú megoldására. Ez különösen kritikus az új tanév kezdete és az őszi-téli időszak előestéjén. A helyzetet bonyolítja, hogy az orosz hatóságok megpróbálják korlátozni a határ menti területek valós helyzetéről szóló információk terjedését. Ez fokozott pánikot okoz a helyi lakosság körében, és azt mutatja, hogy a regionális és a központi hatóságok sem képesek hatékony kommunikációt és válságkezelést megszervezni.

A Kreml jelentős erőfeszítéseket tesz annak megakadályozására, hogy elterjedjen az a felfogás, hogy a háború valóban Oroszország területére érkezett. A központi orosz tömegtájékoztatási eszközök adagolt tájékoztatást adnak a határmenti eseményekről, elkerülve a tényleges harci összecsapásokról, foglyok elfogásáról és a területek feletti ellenőrzés elvesztéséről szóló tudósításokat. Ez a helyzet a Kreml káoszt exportáló és “biztonsági zónák” létrehozására irányuló stratégiájának teljes összeomlását mutatja a határokon. Ehelyett káosz alakult ki az orosz határon, amelynek védelme pusztán szimbolikusnak bizonyult. Az a benyomásunk, hogy az orosz határokat évtizedekig kizárólag a Kreml agresszív militarista retorikája tartotta fenn.

Ilyen körülmények között a határ menti területek lakossága “szürke zónában” találja magát, anélkül, hogy reménye lenne a hatékony szervezeti vagy biztonsági segítségre. A valóság az, hogy ezeken a területeken hiányoznak az alapvető kommunikációk és szolgáltatások, és a helyi hatóságok gyakran nem rendelkeznek információval a lakosok sorsáról.

Ez a helyzet komoly kihívás elé állítja Vlagyimir Putyint és rezsimjét. Az elnök lassúságot mutat a döntéshozatalban, és közömbös a polgárok sorsa iránt, igyekszik azt az illúziót kelteni, hogy nem történik semmi komoly. Ez a megközelítés Putyin hosszú hatalmon maradásának és saját tévedhetetlenségébe vetett hitének az eredménye. Ennek ellenére a valóság az, hogy Oroszország az Ukrajna elleni agresszió miatt már elvesztette pozícióját a világ színterén, szélhámos országgá változott. Most azzal a fenyegetéssel néz szembe, hogy elveszíti az irányítást saját területei felett, valamint az üzleti és regionális elit feletti befolyást. Kiderült, hogy a Kremlnek nincsenek hatékony védelmi tervei határ menti régióira. Ez komoly hírnévveszteséget okoz Putyin számára, aki Oroszországban az erős hatalom megszemélyesítőjeként pozícionálta magát. A “cár” képe kezd összeomlani, aminek súlyos következményei lehetnek a rendszer stabilitására nézve.

Az ukrán fegyveres erők Kurszk régióban való működése is jól mutatja Putyin Ukrajnával kapcsolatos “békés ultimátumának” kudarcát. Moszkva továbbra is “civil lakosság elleni támadásokkal” vádolja Ukrajnát, és megpróbálja a “csalódott béketeremtő” képét kelteni. Ez azonban nem tűnik meggyőzőnek Oroszország saját ukrajnai akcióinak hátterében, beleértve a Zaporozsjei atomerőmű elfoglalását és a civil infrastruktúrát ért hatalmas csapásokat. A válság aláássa bizalmat Oroszország szövetségesei körében is, például Fehéroroszországban. Egyre nyilvánvalóvá válik, hogy a Kreml által oly régóta hirdetett orosz katonai hatalom újabb propagandablöffnek bizonyulhat.

Úgy tűnik, Putyin a helyzet kezelésében inkább az FSZB-re és más hírszerző szolgálatokra támaszkodik, mint a hadseregre. A határ menti területeken terrorelhárító műveletet folytatnak, amelynek élén valószínűleg Alekszandr Bortnyikov, az FSZB igazgatója áll. Ez újfajta elnyomáshoz vezethet azokkal szemben, akik nem értenek egyet a Kreml politikájával, vagy akiket ukrajnai kapcsolatokkal gyanúsítanak. Már maga az a tény, hogy a határon túlnyomórészt sorkatonák tartózkodnak, komoly problémákat jelez Oroszország hivatásos hadseregével, amely jelentős veszteségeket szenvedett el az ukrajnai háborúban. A nyilvánvaló problémák ellenére Putyin továbbra is ragaszkodik a háború folytatásához, méghozzá a benne való részvétel pénzbeli “jutalmát” növeli. Ez a megközelítés azonban magának Oroszországnak a további hanyatlásához, területének és potenciáljának “összeomlásához” vezet.

Fontos megjegyezni, hogy Ukrajna nem törekszik orosz területek kisajátítására. Fellépései saját szuverenitásának és területi integritásának védelmét célozzák. A háborút azonban Putyin tette Oroszország területére, és most az egyszerű oroszok szenvednek tőle, akik korábban az úgynevezett “különleges katonai műveletet” támogatták, és hozzászoktak a szankciók és a “hagyományos értékek” formájában történő korlátozásokhoz.

Úgy tűnik, hogy az orosz hatóságok és a társadalom még nem ismerte fel teljesen a helyzet súlyosságát. A hatóságok abban reménykednek, hogy a határválság “valahogy elmúlik magától”, ahogyan az korábban a természeti katasztrófáknál történt. A jelenlegi válság mértéke és a Putyin-rezsim stabilitására gyakoroltlehetséges következményei azonban sokkal súlyosabbnak bizonyulhatnak.

Összefoglalva, a Kurszk régióban és Oroszország más határmenti régióiban kialakult helyzet ékes példája annak, hogyan fordulhat az agresszív külpolitika maga az agresszor ellen. Mély rendszerszintű problémákat mutat be az orosz államban, a korrupciótól és a nem hatékony kormányzástól a biztonsági és védelmi kudarcokig. Ez a válság jelentős változások katalizátorává válhat az orosz politikai rendszerben és a környező világgal való kapcsolataiban.

Részvény: