A kormány felülvizsgált egy 2030-ig tartó stratégiát, elképesztő célokat tűztek ki

Évtizedes sláger az adminisztrációcsökkentés. A kormány javítani szeretné az üzleti környezet biztonságát. És jó lenne, ha a sok kockás füzettel működő kisvállalkozás előre lépne a digitalizációban.

A kormány felülvizsgálta és elfogadta a „a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások megerősítésének stratégiája 2019–2030” című stratégiai dokumentumot és meghatározta a vállalkozások érdekében a következő két évben elvégzendő kiemelt vállalkozásfejlesztési intézkedéseket – tájékoztat közleményben a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). „A kormány célja, hogy a komoly növekedésre képes vállalati kör értékteremtő képességének megerősítésén keresztül a teljes kkv-szektor számára biztosítsa a működéshez szükséges kiszámítható kereteket” – írják.

A stratégia öt pillérbe csoportosítja a kihívásokat, beavatkozásokat, ezekhez pedig önálló, pillérspecifikus célokat rendelt, melyek az alábbi témákra fókuszálnak:

  • Technológiaváltás, digitalizáció, zöld átállás és ESG megfelelés, nemzetköziesedés, foglalkoztatás,
  • Vállalkozóbarát adózás és üzleti környezet, beleértve az adminisztráció csökkentést és a megfizethető energia biztosítását,
  • Megfelelő finanszírozási lehetőségek biztosítása a kkv-k részére, a pénzügyi tudatosság fejlesztése
  • A gazdaság kitörési pontjai, kiemelt ágazatok fejlesztése, az innovációs potenciál kiaknázása
  • A vállalkozói kultúra és kompetenciák erősítése, speciális vállalkozói célcsoportok támogatása, generációváltás.

A problémafelismerés és a célkitűzések örvendetesek, ám a fenti problémák régóta kínozzák a hazai vállalati szektort, és a kormány mindezidáig kevés eredményt ért el az orvoslásukban.

Például a hazai kkv-k digitalizáltsága csapnivaló, ez már tartós lemaradással fenyegeti a magyar gazdaságot. Az „adminisztrációcsökkentés” gyakorlatilag az 1990-es évek óta kormányzati sláger, ám a vállalkozások még mindig nehézkes és túlbürokratizált adminisztrációra panaszkodnak. Az üzleti környezet kiszámíthatóságát pedig a kormány éppenséggel kevéssé javítja, mikor egyik napról a másikra teljesen átalakít adózási formákat (ld. kata), illetve újabb adókat vezet be előkészítés nélkül.

Forrás:https://hvg.hu/kkv/20240125_A_kormany_felulvizsgalt_egy_2030ig_tarto_strategiat_elkepeszto_celokat_tuztek_ki

Részvény: