A hetedik szankciócsomag az Orosz Föderáció ellen, Putyin teheráni útja és kísérlet, hogy bezárja az ajtót az orosz arany előtt

         Az Európai Unió újabb listát készített az Oroszország elleni szankciókról az ukrajnai háború miatt. A hetedik csomag tartalmazni fogja az orosz arany behozatalának tilalmát. Emellett az Európai Unió bezárja a kiskapuk egy részét, és egyértelműbben ír elő kivételeket az Oroszországból származó áruimportra. A korábbi „olajcsomagról” Magyarország hajthatatlansága miatt nem sikerült gyorsan megegyezni. Ennek eredményeként az olajembargó részlegesnek bizonyult, és hónapokig késett.

         Magyarország nem nyugodott meg – vezetője, Orbán Viktor július 15-én, pénteken átkozta a szankciókat a helyi rádióban. „A szankciók nem segítik Ukrajnát, ártanak az európai gazdaságnak, és ha ez így folytatódik, ölik meg azt” – idézte Orbánt a Reuters. „Ezt lehetetlen elviselni.”

         A hetedik szankciócsomagban az aranyimport – többek között harmadik országokon keresztüli – behozatalának tilalmán túl azon személyek listáját bővítják, akiket az EU Vlagyimir Putyin bűntársainak tekint az ukránok meggyilkolásában, területeinek megsemmisítésében és elfoglalásában.

         A Szövetségi Vámszolgálat szerint 2021-ben Oroszország 302 tonna aranyat exportált 17,6 milliárd dollár értékben, aminek csaknem 90%-a – 266 tonna – Nagy-Britanniába került. Az aranyat Kazahsztánba (8 t), Svájcba (7,25 t) és Németországba (5,5 t) is exportálták. Nagy-Britannia 2021-ben e négy országba 12,6 milliárd euróra (15,5 milliárd dollárra) becsüli Oroszország aranyexport bevételét. Ez azt mutatja, hogy az ilyen szankciók sértik az Orosz Föderáció export képességeit, de nagyon kézzelfogható változásokra nem kell számítani.

         Emellett az EU megerősíti a kettős célú termékek Oroszországba történő szállítására vonatkozó tilalom egy részét, ideértve a berendezéseket és a petrolkémiai termékeket is, de az orosz kereskedelmi flottával szembeni szankciók alóli kizárás még nincs érvényben – jelentette pénteken az Európai Bizottság.

         Arra kell most számítani, hogy az orosz hatóságok képviselői szorgalmazni fogják, hogy ne adják el az olajat alacsony áron az európai országoknak, amelyek még mindig az „olajtűn” ülnek (például Németországnak).

         Európának intézkedéseket kell kidolgoznia a szankciók megkerülésének megakadályozására. Lisa Monaco, az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériumának helyettes vezetője elmondta, hogy a minisztérium engedélyt kér a Kongresszustól, hogy harcoljon azokkal, akik kikerülik az oroszellenes szankciókat, mint a maffia. Az ilyen határozott kijelentések azt hangsúlyozzák, hogy meg kell büntetni azoknak az országoknak a képmutatását, amelyek délelőtt az Ukrajna elleni orosz agresszió ellen szavaznak, este pedig minden erkölcsi és jogi elvet megkerülve megállapodnak a gáz- és olajellátásban (ismét pl. Németország).

         Valószínűleg az Oroszország a szatellitországai vagy a keleti országok (India, Irán stb.) segítségével fogja megkerülni a szankciókat. Nem véletlenül járt nemrég Teheránban az orosz elnök. Putyin érkezése Irán fővárosába a Fehér Ház múlt heti nyilatkozata kapcsán is különös figyelmet kelt, miszerint Irán harci drónokat ad el Moszkvának további ukrajnai felhasználásra. Teherán ezt a kijelentést kommentálva csak annyit jegyzett meg, hogy Irán együttműködése Oroszországgal a technológiai szférában már az ukrajnai háború kezdete előtt is létezett.

         Sajnos az Oroszország nyomására tett kísérletek továbbra is a világ számos országa és az Orosz Föderáció közötti „távozó” együttműködés falának ütközik. A moszkvai kereskedelmi missziók világpiaci tevékenységének során a sok országot az árufüggőség „tűjére” állítottak. Eljött azonban az idő, amikor a bolygónknak valóban egyesülnie kell, és minden lehetséges erőforrását fel kell használnia Oroszország vérszomja ellen.

#Oroszorszag #szankciok

Részvény: