A globális bitcoin-bányászatot is érzékenyen érintették a kazah összecsapások

Érezhetően visszaesett a héten a bitcoin-termelésre fordított számítógépes kapacitás a világban, miután Kazahsztánban rendszerellenes tüntetések robbantak ki, ami a helyi internet vezetett – írja a 444.

A Reuters beszámolója szerint 2021-re Kazahsztán lett a világ második legnagyobb bitcoin-termelő országa az Egyesült Államok mögött, és az ország infrastruktúrájának kiesése érzékenyen érintette a globális bitcoinpiacot is. Kazahsztán főleg azután futott fel, hogy Kínából elkezdték kiszorítani a bitcoinbányászatot.

A bitcoinok előállítása rendkívül energiaigényes, mivel egyre bonyolultabbá váló számítási feladatokat kell megoldani minden egyes új bitcoin kibányásásért. Ezért míg a bitcoin-korszak kezdetén mezei felhasználók az otthoni gépeik segítségével is bányászhattak, ma már csak hatalmas kapacitású, rengeteg energiát fogyasztó, iparipark-léptékű számítógép-rendszerekkel érdemes belevágni.

A legfrissebb elérhető adatok tavaly augusztusról szólnak, akkor Kazahsztán volt az otthona a világ bitcoin-termelésre használt gépkapacitás 18 százalékának. Áprilisban, a kínai szigorítás előtt ez az érték csak 8 százalék volt.

A kazah bitcointermelők energiaigényét elsősorban öregedő szénerőművek adják, ami már a helyi vezetés szemét is szúrja: a kormány (amely most távozott a tüntetések hatására) tavaly még azt mondta, hogy fel akarnak lépni az engedélyek nélkül bányászók ellen, mivel a teljes bitcoinszektor a kazah energiafogyasztás 8 százalékát viszi el.

Horváth Bence, 444

Fotó: STRINGER/Anadolu Agency via AFP

Részvény: