A gázdrámát eddig elkerültük, a forintra mégis rossz idők jöhetnek

A nagyobb bajt egyelőre sikerült megoldani az enyhe tél miatti alacsonyabb fűtési igények miatt, de távolról sem lehet mondani, hogy vége a viszontagságoknak – vélik az Equilor elemzői. A cég idén minimális növekedetést vár, a forint gyengülésében pedig nincs megállás.

Beláthatatlan, ruletthez hasonlíthatóan csapongó év lesz 2023 az Equilor Befektetési Zrt. éves kitekintő elemzése szerint. Ez a befektetőknek akár jó hír is lehet, ilyenkor lehet pénzt keresni, az állam számára azonban kevésbé jók a kilátások.

Török Lajos vezető elemző szerint idén a kormányzat módosított, 1,5 százalékos előrejelzésével szemben mindössze 0,5 százalékos bővülési kilátásai vannak a magyar gazdaságnak. Az Equilor szerint év elején akár recesszióval is számolni kell. Az előretekintés is fontos, mivel a mostani enyhe tél és a tárolók töltöttségi szintje elég volt a nagyobb bajok elkerülésére, ez a jövőben nem feltétlenül lesz így. A következő téli szezonra még távolról sincs megoldva az energiahordozók beszerzése, ráadásul akár ténylegesen hideg is lehet.

A nemzetközi helyzet is kockázatokat hordoz. Európának jelenleg nagyjából 400 millió köbméter a földgázfogyasztása, ennek a beszerzése eleve problematikus lehet, ha Kína, amely nemrég oldotta fel a Covid miatt bevezetett szigorú korlátozó intézkedéseit, ismét jelentős gazdasági növekedésre tör, és ennek megfelelően elkezd vásárolni a világpiacon. Az, hogy a pillanatnyi körülmények miatt stabilizálódni látszik az energiapiaci helyzet, ezek alapján könnyen borulhat.

Pillanatnyi megnyugvás

Az uniós pénzekkel kapcsolatos vita látszólagos nyugvópontra jutása a forintot is stabilizálta 400 körüli szinteken. Az Equilor ezzel együtt

2023-ra 415-ös, 2024-re pedig a kedvező gazdasági folyamatok ellenére 425-ös euró-forint árfolyammal számol.

Török kérdésünkre ezt azzal magyarázta, hogy a jelenlegi forinterősödés jelentős részt azzal indokolható, hogy a Magyar Nemzeti Bank szigorító lépései olyan kamatfelárat adnak, hogy vonzó lett a magyar piac. Ez látszik abban is, hogy megugrott a külföldi befektetés a magyar állampapírokba. Ez más eszközöknél Török szerint egyáltalán nem egyértelmű.

Buró Szilárd, az Equilor szakértője kiemelte, hogy az eddigiek alapján a kormány is örülne a gyengébb forintnak, mivel ezzel támogatni lehet az exportot és a gazdasági növekedést. Ez vélhetően be is következik, ha a körülmények javulásával a jegybank is lazítani tud, és ezzel el is vész a magyar állam magas kamatszintjével járó többlet. Az Equilor 2024-ben 6 százalékos alapkamatot vár, idén 11 százalékra mérséklődhet a mostani 13 százalékos kamatszint.

Forrás:https://hvg.hu/gazdasag/20230119_equilor_prognozis

Részvény: