Csehország újabb fegyvereket és lőszert adományoz Ukrajnának, 188 millió korona értékben – a kormány döntéséről Jana Cernochová védelmi miniszter számolt be a Twitteren, szombaton. A csehek szabad mozgást biztosítanak országukban a NATO-egységeknek, és bevethető lesz 580 katonájuk az észak-atlanti szövetség készenléti egységeiben.
Acsehek gépkarabélyokat, géppuskákat, speciális puskákat és pisztolyokat, illetve hozzájuk való lőszert adnak az ukránoknak – írta az MTI szerint a cseh miniszter. Az adomány értéke 188 millió korona (mintegy 2,8 milliárd forint). A védelmi tárca már felvette a kapcsolatot az ukránokkal, hogy konkrétan hová küldje a fegyvereket és a lőszert.
Nagyon fontos, célzott segítségről van szó – mondta Jevhen Perebijnisz, Ukrajna prágai nagykövete újságíróknak, amikor szombaton délelőtt elhagyta a védelmi minisztérium épületét. A diplomata már pénteken a cseh parlamenti felsőházban beszélt arról, hogy Ukrajnának most „azonnali konkrét segítségre, elsősorban fegyverekre” van szüksége. „A szolidaritás kinyilvánítása már nem elegendő” – véli Perebijnisz.
A kormány már január végén arról döntött, hogy mintegy 4000 tarackágyú-lövedéket ad Ukrajnának 40 millió korona értékben.
Katonáik is bevethetők a NATO keretében
A kabinet pénteken rendkívüli ülésen döntött arról, hogy szükség esetén akár 580 cseh katonát lehessen bevetni a NATO készenléti egységeinek keretében a szövetség egész területén. Arról is határozott a kormány, hogy szükség esetén a szövetséges NATO-országok katonai alegységei szabadon mozoghassanak cseh területen. A NATO-repülőgépek például szabadon vehetnek fel üzemanyagot a cseh repülőtereken – írta az MTI.
https://www.napi.hu/nemzetkozi-gazdasag/csehorszag-nato-fegyver-ukrajna-katona.747049.html
