30 százalékos ugrás után ma tovább drágul a gáz, most a szlovákok felé küldenek kevesebb gázt az oroszok

Az év elején felfutó gazdasági tevékenység miatti gázigény, a kedvezőtlenebb időjárás, és a kevés orosz gáz miatti gázkiáramlás Németországból tegnap hatalmas, 30%-os gázár szárnyalást okozott a vezető holland TTF gáztőzsdén a februári kontraktus árában. Mindez relatív alacsony árszintről következett be, ma pedig mérsékelt, 5% körüli további drágulás látszik 95 euró/MWh körülre amellett, hogy a lengyel-német határon mérséklődött a gáz kiáramlás keleti irányba, miközben egy másik fontos útvonalon, a szlovákok felé továbbra is szokatlanul kevés gázt küldenek az oroszok. Közben kiderült az is, hogy az egész 2021-es évben az oroszok 25%-kal kevesebb tranzit gázt küldtek az ukránokon keresztül, mint előtte évben, és még ehhez a napi volumenhez képest is elkezdtek jóval kevesebbet küldeni idén – Portfolio.

Amint megírtuk: tegnap hatalmas gázár-emelkedés alakult ki a vezető holland gáztőzsdén többek között amiatt, hogy már több mint két hete sorozatban a normálissal ellentétes irányba, tehát keleti irányba folyik nettó értelemben a gáz a Jamál-Európa vezetéken a német-lengyel határnál lévő mallnowi mérési ponton. Ennek mértéke tegnap elérte csaknem a 10 millió KWh-t óránként, ami azt jelentette, hogy gyors ütemben áramlott ki a gáz Németországból Lengyelország felé, felhajtva a gáz árát, igaz a relatív alacsonyra eső újévi szintről.

ttffebr220105

A háttérben az áll, hogy ezen a vezetéken (aminek éves kapacitása 33 milliárd köbméter és az oroszok második legfontosabb nyugati gázszállítási csatornája az Északi Áramlat után, aminek 55 milliárd köbméter a kapacitása) hetek óta kevés gázt küldenek az oroszok nyugati irányba, hogy nyomást helyezzenek a németekre az Északi Áramlat 2 mielőbbi engedélyezése érdekében. Amint hétfőn is megírtuk: relatív kevés orosz gázszállítás és a lengyel-orosz hosszú távú gázszerződés hiánya oda vezetett, hogy a masszívabb lengyel gázigény keleti irányba fordítja a szállítások nettó volumenét a Jamál-Európán a lengyel-német viszonylatban. Magyarul: a lengyel gázimport olyan erős és olyan árazás társul hozzá, hogy a vezetéküzemeltető felé leadott rendelések nettó volumene gyakorlatilag a gáz kiszívásához vezet a német piacról. A legfrissebb adatok azonban azt mutatják, hogy enyhül a keleti irányú (Lengyelország) gázszállítás a mallnowi mérési ponton: a tegnapi 10 millió KWh-hoz képest most 1,7 millió KWh/h a gázkiáramlás volumene, ez pedig elvileg enyhítené a TTF gázárral kapcsolatos felfelé ható piaci nyomást.

mallnowkelet220105
Grafikon forrása: transparency.entsog.eu

Van azonban egy másik fontos nyugati gázszállítási útvonala az oroszoknak, amely az ukránoktól a szlovákok felé vezet és az ukrán-szlovák határnál lévő Velke Kapusany mérési ponton azt mutatja a nettó szállítási grafikon, hogy szokatlanul alacsony szintre, 12 millió kWh-ra esett óránként a nyugati irányú gázszállítás. Amint látható: itt hosszabb ideje 40 millió KWh/h a szokásos szállítási kapacitás, tehát a visszaesett volumen most igenis érthető módon felfelé tornássza a gáz árát Nyugat-Európában is.

velke nyugat220105
Grafikon forrása: transparency.entsog.eu

A legfontosabb orosz gázszállítási útvonalon Nyugat-Európa felé az Északi-tenger alatt húzódó Északi Áramlat, amelynél stabil a szállítások nettó volumene nyugati irányba, amint az az alábbi ábra mutatja:

greifswald220105
Grafikon forrása: transparency.entsog.eu

A fenti nagy képhez kapcsolódik az, hogy az orosz gáztranzitot végző ukrán állami cég tegnap kiadta a 2021-es egész éves adatokat és az azt mutatta, hogy 25%-kal 41,6 milliárd köbméterre (napi átlagban 114 millió köbméterre) esett az ukrán gáztranzit volumene az oroszok felől. Hozzá kell tenni persze, hogy ez még mindig magasabb, mint a Gazprom által megígért 40 milliárd köbméter.

Portfolio

Részvény: