Az Egyesült Államok és szövetségesei jelentős pénzügyi támogatást terveznek nyújtani Ukrajnának. A Biden-kormányzat 20 milliárd dolláros kötelezettségvállalást tett, amelynek része egy 10 milliárd dolláros katonai segély. Ez egy átfogóbb, a G7-ekkel és az Európai Unióval közösen kidolgozott 50 milliárd dolláros hitelcsomag részét képezi – írja a Reuters.
A Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsa (NSC) szerdán bejelentette, hogy az Egyesült Államok decemberig 10 milliárd dollárt tervez szétosztani gazdasági segélyként Ukrajnának.
További 10 milliárd dollár katonai támogatás formájában történő folyósításához azonban szükség van az amerikai törvényhozók jóváhagyására.
A tisztviselők hozzátették, hogy az Egyesült Államok mindenképpen 20 milliárd dolláros támogatást fog nyújtani Ukrajnának, függetlenül attól, hogy ez gazdasági és katonai támogatás között oszlik-e meg, vagy teljes egészében gazdasági támogatásként valósul meg.
Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter kedden optimistán nyilatkozott a tervezett hitelcsomagról. Elmondása szerint a G7-ek és az Európai Unió szövetségesei „nagyon közel vannak ahhoz”, hogy véglegesítsék a teljes ukrajnai kölcsönöket, amelyek mögött befagyasztott orosz eszközök állnak. A hitelek visszafizetésére szolgáló bevételek a nagyjából 300 milliárd dollárnyi, főként az Európai Unióban tartott és befagyasztott orosz vagyonból származnak majd.
Az NSC szerint lehetséges, hogy az Egyesült Államok végül idén decemberben átutalja a hitel teljes, 20 milliárd dolláros amerikai részét a Világbank vagyonkezelő alapjának. A Fehér Ház a következő hetekben további tárgyalásokat folytat a kongresszussal a részletek kidolgozása érdekében.
Az Egyesült Államok már most aláírja a hitelszerződéseket Ukrajnával, hogy még az év vége előtt megkezdődhessen a pénzeszközök szétosztása. Az NSC közlése szerint további részletek várhatóak a következő napokban, a G7-ek pénzügyminiszteri tanácskozásának befejezése után.